Bon turystyczny tylko przez PUE
flickr.com/photos/mpips_rp/
Autor Kasper Starużyk - 24 Lipca 2020

Sam profil zaufany nie wystarczy, by dostać bon turystyczny. Jest jeszcze jedna ważna rzecz

Bon turystyczny staje się faktem. Wakacyjne 500 plus według rządowych zapowiedzi ruszy jeszcze pod koniec tego miesiąca. O świadczenie ubiegać się można wyłącznie elektronicznie, ale profil zaufany to za mało.

Bon turystyczny według rządowych zapowiedzi ruszy jeszcze w tym miesiącu. Świadczenie na wakacje w kwocie 500 zł na każde dziecko ma pomóc polskim rodzinom w organizacji letniego czasu, a polską branżę turystyczną uratować od całkowitej katastrofy, jaką spowodował koronawirus pustosząc hotelowe pokoje. Aby otrzymać świadczenie należy aktywować specjalny kod - można to zrobić wyłącznie elektronicznie. Okazuje się jednak, że profil zaufany, który służy do załatwiania urzędowych spraw z dowolnego miejsca na świecie nie wystarczy.

Bon turystyczny - wakacyjne 500 plus

Bon turystyczny to specjalne, jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami nawet 1000 zł. Za pieniądze z bonu będzie można zaplanować wakacje wykupując wczasy w Polsce. Uprawnione podmioty do realizacji bonu będą wskazane przez Polską Organizację Turystyczną. Najprawdopodobniej będą to hotele oraz biura podróży. Przed złożeniem podania o aktywowanie wniosku polecamy zapoznać się z listą, która wskazuje za co dokładnie będziemy mogli zapłacić z pieniędzy zakodowanych w bonie. Okazuje się, że lista wykluczeń jest naprawdę bardzo długa, a za "wakacyjne 500" plus nie będziemy mogli na przykład zatankować auta, którym planujemy zawieźć nasze pociechy na kolonie. Artykuł o wykluczenia w bonie oraz o tym co można za niego kupić dostępny jest tutaj.

Biedronka zmienia godziny otwarcia sklepów. Aż trudno uwierzyć, zmiany dotkną też Lidla i KauflandaBiedronka zmienia godziny otwarcia sklepów. Aż trudno uwierzyć, zmiany dotkną też Lidla i KauflandaCzytaj dalej

Do skorzystania z bonu turystycznego uprawnieni są wszyscy rodzice, którzy pobierają świadczenie 500 plus, a dzięki przegłosowanej w Senacie przez opozycję poprawce na fundowane przez państwo wakacje mogą także ruszyć dzieci, których rodzice pracują za granicą i tam pobierają rodzinne świadczenia socjalne. Z bonu turystycznego nie skorzystają za to emeryci i renciści - rząd odrzucił poprawki Senatu w tej kwestii. Bardzo ważny jest również mechanizm samej wypłaty świadczenia. Bon turystyczny został pomyślany w formie cyfrowego kodu. Wszyscy uprawnieni do pobierania świadczenia nie otrzymają od państwa przelewów na konta bankowe, ale właśnie kod. Będzie on wysyłany SMS-em lub na maila.

Bon należy aktywować w PUE

Bon należy aktywować. Jego ważność przewidziana jest do marca 2022 r. więc wszyscy, którzy w tym roku nie mogą już zaplanować urlopów, ponieważ z powodu pandemii zostały im one skrócone, mogą spać spokojnie. Pieniądze będą cierpliwie czekać na okres ferii lub przyszłych wakacji. Co jest jeszcze istotniejsze, bony są wielorazowe. Oznacza to, że można się nimi posługiwać przy kilku rezerwacjach - aż do całkowitego wykorzystania kwoty z bonu, czyli 500, a w przypadku rodziców osób niepełnosprawnych 1000 złotych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Sytuacja jest fatalna. Szczena z Chłopaków do wzięcia błaga o pomoc
2. Płaca minimalna 2021. Znamy już wstępną kwotę, najgorszy możliwy scenariusz
3.
Człowiek Kaczyńskiego publicznie obraził miliony Polek i Polaków. Zadziwiające sceny w programie na żywo w TVN

Będzie ogromna zmiana w zapisach do lekarza na NFZ. Rejestracja do specjalistów ma wyglądać zupełnie inaczejBędzie ogromna zmiana w zapisach do lekarza na NFZ. Rejestracja do specjalistów ma wyglądać zupełnie inaczejCzytaj dalej

Aby aktywować bon należy zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. PUE ZUS nie jest tym samym co profil zaufany, przez który załatwiamy nasze urzędowe sprawy on-line.Okazuje się jednak, że PZ może być przydatny przy zakładaniu konta PUE. ZUS opublikował właśnie video w którym krok po kroku pokazuje jak założyć konto na platformie. Jest to o tyle ważne, że większość świadczeń takich jak 300 plus, czy "zwykłe" 500 plus aplikowaliśmy właśnie przez PZ. Inaczej jest z wakacyjnym 500 plus. Film z instrukcją zamieszczamy na końcu artykułu.

Na podstawie profilu zaufanego możemy łatwo, a co najważniejsze - bez wychodzenia z domu - założyć konto w e-ZUS-ie, bo takie też funkcje pełni PUE. Profil zaufany jest też jedną z możliwości zalogowania się do platformy ZUS-u, obok bankowości elektronicznej wybranych banków (PKO, Inteligo, BOŚ Banku, Millenium, Citi Handlowego lub ING) i klasycznego loginu i hasła, które jest generowane podczas rejestracji nowego konta na platformie. Z bardziej zaawansowanych opcji, dostępne są te, które opierają się na e-dowodzie lub podpisie kwalifikowanym.

PUE potrzebne nie tylko do bonu

Jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy ani z bankowości elektronicznej, ani z profilu zaufanego, ani też nie mamy dostępu do elektronicznego dowodu osobistego, niestety - będzie nas czekała wizyta w ZUS-ie. Bynajmniej nie po to by zawnioskować o bon turystyczny, bo on jak już zostało wspomniane - dostępny jest przyznawany wyłącznie po aktywowaniu elektronicznym. W stacjonarnej placówce ZUS zostanie zweryfikowana i potwierdzona tożsamość, tak abyśmy zyskali dostęp do PUE, gdzie zawnioskujemy o wakacyjne 500 plus. Uwaga: aby jak najszybciej przejść procedurę weryfikacji powinniśmy pójść do ZUS-u już po pierwszym etapie zakładania konta na PUE. Wówczas obsługujący nas urzędnik szybko potwierdzi zgodność dowodu osobistego ze stanem faktycznym i włączy nam pełen dostęp do e-urzędu.

PUE ZUS ma w tym momencie 4,5 mln aktywnych kont, a suma ta będzie tylko rosła. Przypomnijmy, że w tym roku tylko elektronicznie dowiemy się ostanie naszego konta emerytalnego, ponieważ ZUS zaprzestał wysyłki listów. Dodatkowo po kolejnej nowelizacji przepisów tarczy antykryzysowej o świadczenie postojowe można się już ubiegać wyłącznie elektronicznie - przez PUE. A od dzisiaj o postojowe mogą wnioskować wszyscy, którzy spotkali się z odmową ze strony pracodawcy.

Już jest, Sejm właśnie zatwierdził nowe świadczenie. Wielu Polaków dostanie nawet 13,2 tys. złJuż jest, Sejm właśnie zatwierdził nowe świadczenie. Wielu Polaków dostanie nawet 13,2 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Pierwsze objawy zawału serca. Nie wolno ich lekceważyć
  3. Dramatyczna sytuacja w Karpaczu. Włos się jeży. Skutki mogą być niewyobrażalne
  4. Emerycie, znamy już kwotę czternastej emerytury. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowany
  5. Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat
  6. Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
  7. Joanna Krupa przypadkiem pokazała kuchnię. Jest ogromne zaskoczenie, spodziewaliśmy się czegoś innego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News