PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Wojewodztwo pomorskie miasto Krynica Morska ulica Wodna N/Z Baner na ogrodzeniu pensjonatu reklamujacy mozliwosc zrealizowania bonu turystycznego
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 24 Stycznia 2021

Bon turystyczny 500 plus po nowemu. Zmieniają zasady działania programu

Wydawać by się mogło, że bon turystyczny jest już tylko mglistym wspomnieniem, o którym pamiętać będą jedynie uprawnieni do jego wykorzystania. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, a bon turystyczny można od teraz wykorzystać na nowych zasadach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadzono w bonie turystycznym
  • Czemu zdecydowano się na taki krok
  • Czy bon turystyczny może pomóc polskiej turystyce

Bon turystyczny na pomoc gospodarce

Idea bonu turystycznego jest prosta - wypłacane w elektronicznej formie świadczenie miało pomóc polskiej branży turystycznej poobijanej po pierwszej fali koronawirusa. Jednocześnie bon turystyczny miał zachęcić Polaków do spędzania wakacji w rodzimych kurortach.

Bon turystyczny przysługiwał wszystkim beneficjentom programu 500 plus niezależnie od dochodu. Bon turystyczny także warty jest 500 zł i można go wykorzystać na dowolną usługę turystyczną dla dziecka (choć rodzicom niepełnosprawnych pociech przysługuje 1000 zł). Oczywiście zasady programu nie obejmują takich atrakcji jak lody czy gofry, a np.: kolonie czy po prostu nocleg.

Jednocześnie polski bon turystyczny okazał się hitem tegorocznych wakacji i choć tłumy był źdźbło mniejsze niż zwykle, chętnych na wypoczynek nie brakowało. Ze statystyk opublikowanych przez ZUS wynika, że do października 2020 r. Polacy aktywowali ponad milion bonów turystycznych na kwotę ponad 856 mln zł.

- Bon turystyczny, który jest jednym z elementów wsparcia gospodarki w czasie epidemii, okazał się sukcesem. Obsługa informatyczna i finansowa bonu to zadanie, z którym poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Co ważne, obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - mówiła cytowana w komunikacie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W związku z tym, że z bonu turystycznego wciąż można korzystać, a sytuacja epidemiologiczna się zmieniła, Sejm wprowadził zmiany w funkcjonowaniu bonu turystycznego. Od teraz mają być bardziej efektywne.

Bon turystyczny na nowych zasadach

- W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony będą mogły służyć również doopłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty - poinformowała na swojej stronie internetowej Polska Organizacja Turystyczna.

Okazuje się, że rozszerzony został także katalog przedsiębiorców, którym bon turystyczny może pomóc. POT w komunikacie potwierdza, że operatorzy turystyczni oraz organizacje porządku publicznego mogą dowolnie kompletować zakres usług w trakcie wycieczek.

Sejm postanowił także uporządkować bałagan, który miał miejsce w związku z rejestracją podmiotów honorujących bon turystyczny w bazie. Będą one zobowiązane nie tylko do podawania danych firmy, ale także do podawania dokładnego adresu prowadzenia działalności turystycznej.

- Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców. Pamiętajmy o tym, że baza podmiotów turystycznych nie jest wyłącznie narzędziem formalnym, ale odgrywa ważną rolę informacyjną dla osób planujących wypoczynek i poszukujących oferty w określonej lokalizacji czy o specyficznym profilu. To skuteczna promocja polskiej turystyki - mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Miejmy nadzieję, że zmiany usprawnią funkcjonowanie bonu turystycznego, a przedsiębiorcom będzie choć odrobinę łatwiej w tym trudnym czasie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News