Bombki z Polski na zagranicznych choinkach
Pexels/Element5
Autor Maria Glinka - 25 Grudnia 2020

Polskie bombki hitem zagranicą. Zachwycają kunsztem zdobienia i tradycyjnym wykonaniem

Bombki polskiej produkcji robią furorę także w innych państwach. Zagraniczni klienci cenią sobie przede wszystkim skrupulatny proces przygotowywania świątecznych ozdób oraz jakość wykonania. Szklane i ręcznie dekorowane bombki przypadły do gustu nie tylko mieszkańcom Europy Zachodniej, lecz także obywatelom zza oceanu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W czym tkwi sekret bombek z Polski
  • Jak wygląda proces ich produkcji
  • Czym polskie ozdoby różnią się od ornamentów produkowanych w innych krajach

Wyjątkowe bombki z Polski zachwycają zagranicą

Bombki stały się niezbędnym elementem wystroju nie tylko choinek, lecz także domów. Przystrajanie najbliższego otoczenia wyjątkowymi ornamentami wprowadza w prawdziwie świąteczny nastrój. Okazuje się, że nie tylko Polacy coraz częściej stawiają na tradycyjnie wykonane ozdoby najwyższej jakości.

W Złotoryi na Dolnym Śląsku mieści się największa w Europie fabryka produkująca bombki. Początki działalności Vitbis sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Mimo upływu lat zapotrzebowanie na tradycyjnie wykonane ornamenty w dalszym ciągu jest duże, o czym może świadczyć fakt, że fabryka zatrudnia w sezonie aż 250 osób.

Bombki produkowane na południu Polski różnią się wyglądem i rozmiarem. - Najmniejsze zaczynają się już od 3 cm. Natomiast średnica naszych największych ozdób dochodzi nawet do 20 cm - wyznała w rozmowie z portalem innpoland.pl Halina Baśczyn-Pawella, która odpowiada za sprzedaż eksportową w Vitbis. Fabryka jest w stanie wyprodukować dziennie między 130 a 150 tys. ozdób.

bombki ręcznie dekorowane

Największym konkurentem polskich bombek są ornamenty produkowane w Chinach. Bombki z Azji mogą zachęcać wyjątkowo niskimi cenami, ale różnią się przede wszystkim jakością. - Ozdoby znad Wisły są dopieszczone i precyzyjnie wykonane - przyznała przedstawicielka Vitbis.

Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapanaZakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapanaCzytaj dalej

Bombki skrupulatnie produkowane

Bombki ze Złotoryi zyskały miano rękodzieł, ponieważ są w całości produkowane przy pomocy wyłącznie ludzkich rąk. Proces rozpoczyna się w dmuchalni, gdzie szkło jest rozgrzewane do temperatury 650 stopni. Następnie wytwór nabiera odpowiedniego kształtu.

Kolejnym krokiem produkcji bombek jest srebrzenie, którym zajmują się osoby pracujące w lakierni. Tym właśnie różnią się polski bombki od ornamentów produkowanych w Azji. - Nasze bombki są srebrzone prawdziwym srebrem, w przeciwieństwie do chińskich bombek, które są aluminiowane - wyjawił prezes Vitbis Błażej Prus.

Do wnętrza bombki wstrzykuje się azotan srebra, dzięki czemu ozdoba uzyskuje niepowtarzalny błysk. Później pracownicy nakładają wybrane kolory i przekazują bombki do dekoratorni, gdzie bombki nabierają ostatecznego, oryginalnego charakteru.

bombki ręcznie dekorowane

Nowe, świąteczne trendy wśród miłośników bombek

Po jakie bombki najchętniej sięgają polscy i zagraniczni klienci? - Od kilkudziesięciu lat najpopularniejszymi kolorami są kolory czerwony i złoty. Natomiast od ok. 7-8 lat widzimy bardzo duży wzrost zainteresowania kolorem białym - zdradził prezes fabryki.

Wśród miłośników ornamentów znad Wisły znajdują się przede wszystkim obywatele Europy Zachodniej i USA. - Amerykanie są tradycjonalistami. Lubują się w bombkach klasycznych. Cenią też pejzaże. Tamtejszy rynek powoli odchodzi od złotych dekoracji. Za oceanem preferują kolory bieli, czerwieni i niebieskiego. To barwy, które można znaleźć na ich fladze - wyjawiła Halina Baśczyn-Pawella.

Na zupełnie inne bombki decydują się Francuzi i Belgowie, którzy stawiają na minimalizm. Zamiast bogato zdobionych ornamentów częściej sięgają po bombki pokryte farbą, które mają przypominać porcelanę. - W tym roku największym hitem okazało się połączenie czerni, złota i bieli - dodała specjalistka.

Ile kosztują bombki wyprodukowane w fabryce Vitbis? Wszystko zależy od rozmiaru i ornamentów. Dla przykładu kryształowe serce o wielkości 10 cm można zakupić za 15,90 zł.

bombki ręcznie dekorowane

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Skorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencje
  2. Fatalna wiadomość dla fanów Polsatu. Kanały telewizji znikną z pakietów olbrzymiego operatora
  3. Zwolnienia grupowe na potęgę, dane z urzędów niemal wyciskają łzy. Pod niejednym ugną się nogi
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News