BNP Paribas podobnie jak Santander planuje masowe zwolnienia
Pixabay/geralt
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Listopada 2020

Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy

BNP Paribas planuje zwolnić setki pracowników zatrudnionych w centrali i sieci sprzedaży. Grupowe zwolnienia mają zacząć się już w 2021 i trwać do 2023 roku.

BNP Paribas planuje zwolnić setki pracowników

Zwolnienia grupowe w BNP Paribas mają rozpocząć się już z początkiem przyszłego roku. Bank przekazał w komunikacie, że podjął decyzję o dalszej adaptacji modelu operacyjnego, w związku z czym zwolnienia grupowe są kluczowe, by sprostać zmianom sytuacji rynkowej” - poinformował bank w komunikacie.

Jak podaje portal parkiet.pl, BNP Paribas do końca tego roku ma prowadzić jeszcze zwolnienia ustalone z organizacjami związkowymi pod koniec 2018 r. Podjęcie decyzji o zwolnieniach była efektem przejęcia podstawowej działalności Raiffeisen Banku Polska, w związku z czym bank musiał dostosować zatrudnienie do struktury połączonej organizacji. Zakładano wówczas zwolnienia na poziomie 2200 etatów.

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszNiespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszCzytaj dalej

Według zapowiedzi zarządu, o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia, powiadomione mają zostać organizacje związkowe. Ponadto bank ma zwrócić się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji w sprawie warunków przeprowadzania zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników.

Wkrótce ma zostać opublikowany kolejny raport w związku z tą sprawą po tym, gdy zakończą się konsultacje z organizacjami związkowymi.

Kierowco, szykują się poważne zmiany na drogach. Pakiet nowych przepisów wprowadzi kolejne zakazyKierowco, szykują się poważne zmiany na drogach. Pakiet nowych przepisów wprowadzi kolejne zakazyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ważny apel Episkopatu. Wiele osób będzie nim oburzonych
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Zwolnienia grupowe w Santander Bank Polska

Pod koniec października ze zwolnieniami ruszył także Santander Bank Polska. Grupowe zwolnienia mają trwać podobnie jak w BNP Paribas dwa lata. Pracę straci 2000 osób.

„Zamiarem zarządu banku jest przeprowadzenie procesu zwolnień grupowych w okresie do 31 grudnia 2022 roku w odniesieniu do nie więcej niż 2 000 osób, co stanowi łącznie ok. 18,52 proc. wszystkich zatrudnionych w banku na dzień 30 września 2020 roku. Proces ten obejmie zarówno pracowników w centrali jak i w sieci dystrybucji” - pisał Santander w komunikacie.

Podobnie jak BNP Paribas, Santander tłumaczył się dynamiczną sytuacją rynkową i “wieloma zewnętrznymi czynnikami, które mają znaczący wpływ na dotychczasowy model biznesowy, strategię działania i zdolność konkurowania”.

Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąWprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąCzytaj dalej

“Aby sprostać nowym wyzwaniom, jakie stawia przed całym sektorem postępująca digitalizacja, rosnąca tendencja wykorzystywania kanałów cyfrowych, a także zwiększające się obciążenia fiskalne i regulacyjne – bank zdecydował o dalszej transformacji modelu operacyjnego i dostosowaniu struktury zatrudnienia. Santander Bank Polska chce się mocniej koncentrować na uproszczeniu procesów i funkcji, dzięki czemu szybciej osiągnie optymalną efektywność i sprawność organizacyjną. Pozwoli to w jeszcze większym stopniu, przy wykorzystaniu nowych technologii, oferować klientom nowoczesne produkty i usługi” - wyjaśniał Santander.

Niedługo po ogłoszeniu swoich zamiarów Santander rozpoczął negocjacje ze związkami zawodowymi na temat warunków przebiegu zwolnień grupowych.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

"Bank, jako odpowiedzialny pracodawca zdecydował o uruchomieniu transparentnego procesu zwolnień grupowych wraz z zapewnieniem pakietu osłonowego dla odchodzących pracowników. Istotne jest przygotowanie odpowiednich warunków dla wszystkich, którzy zostaną objęci procesem oraz zaoferowanie im wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy” - przekazał wówczas bank w komentarzu.

Jednocześnie Santander zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by wypracować optymalny pakiet osłonowy z przedstawicielami związków zawodowych.

Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoJuż za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Gdy dowiedzieliśmy się, kim jest siostra Piotra Żyły, oniemieliśmy. Nikt nawet nie zdawał sobie sprawy, jest związana za sportem
  7. Prawdziwa bomba witaminowa. Doskonała surówka bułgarska poleca się do obiadu
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News