BNP Paribas zgubił przelew na kilkaset tysięcy złotych
pxfuel.com
Autor Przemysław Terlecki - 13 Grudnia 2019

Uważaj na swoje pieniądze. Popularny bank zgubił przelew klienta na kilkaset tysięcy złotych

BNP Paribas to jeden z najpopularniejszych banków w Polsce. Zaufała mu masa Polaków i to właśnie oni powinni się teraz mieć na baczności. Udowadnia to historia jednego z klientów, który skarży się, że bank zgubił jego przelew opiewający na niemałą kwotę kilkuset tysięcy złotych.

BNP Paribas pod ostrzalem. Ujawniono właśnie, że bank zgubił gdzieś przelew jednego z klientów, który opiewał na znaczną kwotę. Jak podaje Business Insider Polska, publikacja wpisu klienta wywołała w sieci niemałą burzę. Mowa o słowach, które na facebookowej stronie BNP Paribas opublikował Marcin Kowalski. Jak przekonuje, przelew na kilkadziesiąt tysięcy dolarów (które w sumie dały około 200 tys. złotych) od trzech tygodni utknął, a bank nie może pieniędzy znaleźć.

Dlaczego tak się stało? Klient podaje, że problemem jest kod SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli 8-znakowy kod (litery i cyfry), używany do transakcji międzynarodowych. Rzeczony kod został bez ostrzeżenia zmieniony przez bank, co doprowadziło do sytuacji, w której pieniądze utknęły. BNP Paribas przekonuje jednak, że o zmianie kodu informował z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawa jest jeszcze poważniejsza, ponieważ dotąd wszelkie przelewy tego typu bez przeszkód były przez BNP Paribas procedowane normalnie.

W niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet ŻabkęW niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet ŻabkęCzytaj dalej

BNP Paribas tłumaczy, Kowalski oskarża o opieszałość

- Szanowni Państwo, piszecie, że "W zmieniającym się świecie każdy powinien czuć się bezpiecznie." Jednocześnie od niemal trzech tygodni nie potraficie odnaleźć pieniędzy, które - jak co miesiąc od wielu miesięcy nasza spółka-matka przelała na nasze konto firmowe w BNP Paribas. Kwota jest niebagatelna - sięga kilkudziesięciu tysięcy dolarów, a nie wpłynęła, ponieważ zmieniliście Państwo kod SWIFT nie informując nas o tym - czytamy we wpisie Kowalskiego na Facebooku.

Business Insider Polska tłumaczy, że sytuacja, w której po zmianie kodu SWIFT pieniądze przepadają, jest de facto skrajnością. Co jednak faktycznie zawiniło w opisywanej sytuacji? Poszkodowany winę zrzuca na bank, z kolei jednak BNP Paribas tłumaczy się, choć niezbyt obszernie. Bank zastrzega sobie omawianie szczegółów, gdyż byłoby to złamanie tajemnicy bankowej. Podkreśla jednak, w komentarzu dla Business Insider Polska, że klienci z wyprzedzeniem zostali poinformowani o zmianie kodu SWIFT.

Kowalski podejmuje jednak wątek i podkreśla, że sprawa z kodem SWIFT nie jest najgorsza w całym zajściu. Wskazuje, że nawet w wypadku, gdy wiadomość o zmianie kodu SWIFT umknęła jego firmie, zastanawiające jest dlaczego przelew został zgubiony, a nie cofnięty.

Ryzykując swoje zdrowie walczą o pieniądze. Skandaliczny proceder w BiedronceRyzykując swoje zdrowie walczą o pieniądze. Skandaliczny proceder w BiedronceCzytaj dalej

- Załóżmy nawet, że bank faktycznie poinformował nas i informacja ta nam umknęła. Dlaczego zatem przelew nie został cofnięty? Z komunikatu SWIFT wynika, że bank pośredniczący zweryfikował kod SWIFT, przyjął przelew do realizacji i wykonał go. Gdyby SWIFT był nieaktywny, przelew wróciłby do banku, z którego przelew został zainicjowany - tymczasem to się nie stało - podkreśla Kowalski.

Jak na razie, zgodnie z informacjami Business Insider Polska, nie wiadomo nic więcej o sprawie przelewu. Bank BNP Paribas przypomina, że klient ma prawo złożyć reklamację, na którą to bank ma 30 dni, by odpowiedzieć. Kowalski przekonuje, że wciąż czeka na informacje ze strony banku. Zaznaczył też, że zgubione 200 tys. zł "stawia jego biznes w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji".

Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówAkcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Popularny lek powstrzymuje rozwój raka. Wystarczy go zażywać 3 razy w tygodniu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News