Fiskus rekordowo blokuje w tym roku firmom środki
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 30 Listopada 2020

Kontrole ruszyły. Skarbówka znów zajmuje konta, Tobie też mogą założyć blokadę

Jeśli komuś wydawało się, że w trudnych dla przedsiębiorców pandemicznych czasach mogą oni liczyć na łagodniejsze traktowanie ze strony fiskusa, to mu się...wydawało. Okazuje się, że na przestrzeni ostatniego półrocza skarbówka zablokowała rachunki przedsiębiorców na kwotę pięć razy wyższą niż w 2018 roku i niewiele mniejszą niż w ciągu całego zeszłego roku. A uprawnienia organu mają się tylko zwiększać.

Blokada rachunków wielu firm

Wydawać by się mogło, że w tym trudnym dla przedsiębiorców roku, rządzący koncentrują swoją energię przede wszystkim na pomocy firmom, które mimo obostrzeń zamierzają kontynuować swoją działalność. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnej tarczy antykryzysowej dla poszkodowanych pandemią firm z której będzie mogło skorzystać ok. 40 branż polskiej gospodarki. Okazuje się jednak, że państwo nie tylko daje, ale i zabiera a ściślej mówiąc blokuje. Wszystko w ramach ogłoszonego szumnie przez obecną ekipę już w początkowym etapie rządów uszczelnienia systemu podatkowego.

ING wydał pilny komunikat. Spodziewaj się dużych ograniczeńING wydał pilny komunikat. Spodziewaj się dużych ograniczeńCzytaj dalej

Jak przypomina w artykule dla Interii Kinga Hanna Stachowiak, wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec specjalizującej się w ochronie majątku na początku 2018 roku weszła w życie regulacja zgodnie z którą fiskus otrzymał System teleinformatyczny izby rozliczeniowej (STIR), czyli narzędzie do śledzenia rachunków bankowych oraz rachunków w SKOK-ach należących do przedsiębiorców, mające służyć wykrywaniu nieprawidłowości i oszustwa podatkowych. Na podstawie zgromadzonych danych jak przypomina Stachowiak szef Krajowej Administracji Skarbowej od końca kwietnia 2018 r. może zajmować zgromadzone na kontach przedsiębiorców środki na okres do 72 godzin.

Blokada środków jak zauważa ekspertka to dla osób prowadzących działalność gospodarczą jedna z najbardziej dotkliwych represji, która może znacząco nadszarpnąć bądź wręcz spowodować całkowitą utratę płynności finansowej.

Robiłeś u nich zakupy? Padli ofiarą cyberataku, natychmiast zmień hasłoRobiłeś u nich zakupy? Padli ofiarą cyberataku, natychmiast zmień hasłoCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Z przytoczonych przez Stachowiak danych nie sposób nie zwrócić uwagę na znaczące różnice, jeśli chodzi o blokadę środków przedsiębiorcom w tym roku, co pokazuje jak zróżnicowane było podejście fiskusa do tej kwestii. Po pięciu pierwszych miesiącach tego roku skarbówka zablokowała na kontach firm niecałe 20 mln zł. Ale już w okresie od czerwca do października było to aż 57 mln zł, wobec czego łączna suma zajęć w tym roku to jak dotąd prawie 77 mln zł.

Zablokowanie środków na poziomie 57 mln zł między czerwcem a październikiem tego roku to aż pięć razy więcej niż skarbówka zajęła firmom przez cały 2018 rok – wówczas było to zaledwie 10,2 mln zł. Jak sytuacja pod tym względem wyglądała w zeszłym roku? Z danych przywołanych przez ekspertkę dowiadujemy się, że w całym 2019 roku zablokowano w sumie 67,2 mln zł, czyli o 10 mln więcej niż między czerwcem a październikiem.

Opłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżekOpłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżekCzytaj dalej

Powyższe dane pokazują, że tendencja do dokonywania przez fiskusa blokad rachunków przedsiębiorstw jest rosnąca. I na tym może się nie skończyć, gdyż jak przypomina Stachowiak, w planach fiskusa jest nowelizacja przepisów za sprawą której organy skarbowe będą miały możliwość blokady również prywatnych kont oszczędnościowych obywateli, jeśli tylko urzędnicy nabiorą podejrzeń, że mogą być one wykorzystywane do oszustw podatkowych. Ekspertka przypomina, że obecnie System teleinformatyczny izby rozliczeniowej nie śledzi przepływów finansowych ani rachunków osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nowe uprawnienia dla fiskusa. O blokadę będzie łatwiej

Niedawno informowaliśmy również o planowanych zmianach w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej i 21 innych ustawach. Reforma ma na celu nadanie fiskusowi nowych uprawnień i zwiększenie wydajności organu.

Zmiany jak podawała „Rzeczpospolita” zakładały m.in. legalizację tzw. zakupu prowokowanego, co w praktyce oznacza, że urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej będą mogli, udając zwykłych klientów, zweryfikować czy przedsiębiorcy sprzedają towary zgodnie z przepisami o kasach rejestrujących i paragonach.

Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówWyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówCzytaj dalej

Inne ważne zmiany to wprowadzenie tzw. postępowania sprawdzającego zamiast czynności sprawdzających i postępowania kontrolnego, a także zmiana w postępowaniu egzekucyjnym zgodnie z którą podatnikowi który zalega urzędom skarbowym ponad 5 tys. złotych, a egzekucja jest niemożliwa, będzie można zająć do 36 godzin środek transportu oraz towar.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
  5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
  6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
  7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Polacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryPolacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News