
Szykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystko
Blokada Warszawy sparaliżuje życie całego miasta i to nie tylko przez jeden, a dwa dni. Wszystko za sprawą strajków, które zbiegną się ze sobą w czasie. Na jakie blokady muszą przygotować się Warszawiacy?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie organizacje będą organizować blokady
- Jakie są postulaty strajkujących
- Kiedy dokładnie odbędzie się blokada
Blokada Warszawy w imię praw kobiet
Ostatnimi czasy nasz kraj targany jest licznymi protestami demonstracjami, a większość z nich odbywa się w Warszawie. Protestują nie tylko kobiety, ale także działacze społeczni, rolnicy, przedsiębiorcy oraz ekolodzy.
W poniedziałek 7 grudnia w Warszawie odbędzie się kolejna, bo już czwarta blokada stolicy organizowana przez Strajk Kobiet. Demonstranci będą spacerować po Warszawie i blokować newralgiczne skrzyżowania na jedni.
"Nie chcemy, żebyście znowu byli zamykani w kotłach, ale musicie być dyskretni na fejsie co do wyboru miejsca akcji, bo wszystko, co tu piszemy, czytają też panowie psy" - piszą organizatorzy na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych.
Miejsce blokad zostanie podane dopiero na kilkadziesiąt minut przez godz. 17:00. Sposobem na blokadę ma być m.in.: narodowe wiązanie sznurówek, zbieranie jabłek, ministerstwo głupich kroków czy lekcja tanga.
Blokada dla klimatu
Z kolei środowe wydarzenie to "Spacer dla przyszłości" i zostało zapowiedziane na konferencji prasowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Na konferencji gościli przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Kobiet, Greenpeace Polska i Stop Demontażowi Edukacji.
- Jako Młodzieżowy Strajk Kobiet od dwóch lat próbujemy skontaktować się z politykami, od dwóch lat apelujemy o podjęcie działań w związku z katastrofą klimatyczną. Wysyłamy listy, apele i nic. Przychodzimy osobiście - też nic. Wychodzimy tysiącami na ulicę - też nic - powiedziała cytowana przez TVN Warszawa Agnieszka Kula z MSK.
Data blokady nie jest przypadkową datą, bowiem w środę odbędzie szczyt Rady Europejskiej, na którym zapadną bardzo istotne decyzje w kontekście klimatu. Mają zostać podwyższone cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
- Afera na polskim YouTube. W tle wykorzystywanie małoletnich dziewczynek
- "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami
- Pięć lat temu zostało podpisane porozumienie paryskie, które zobowiązuje kraje świata do redukcji emisji gazów cieplarnianych, tak żeby zapobiec katastrofie klimatycznej. To porozumienie zobowiązuje cały świat, by powstrzymać średni wzrost temperatury na poziomie nie wyższym niż półtora stopnia Celsjusza. Pomimo że zostało podpisane pięć lat temu, to nie udało się doprowadzić do tego, żeby te redukcje były wystarczające - oceniła Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.
Jednocześnie środowa blokada ma wyrazić sprzeciw młodych Polaków wobec weta Polski w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Przedstawiciele mówią, że nie dadzą odebrać sobie przyszłości oraz nie mają zamiaru biernie przyglądać się obecnej sytuacji politycznej w kraju.
W całej Polsce szykuje się także Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. Tamtejsze środowiska nie będą wychodzić na ulice, ale w zamian proponują nie uczestniczyć 9 grudnia w zajęciach dydaktycznych.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Warszawscy redemptoryści przerwali milczenie. Chodzi o słowa ojca Rydzyka
- Nosząc maseczkę często popełniamy poważny błąd. Może mieć wpływ na zdrowie
- Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
- Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
- Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
- WHO wydało obostrzenie na Boże Narodzenie
- Ujawniamy niesamowity fakt z dzieciństwa Kamila Stocha
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
