BLIK narzędziem oszustów
fot. Pixnio/Bicanski
Autor Maria Glinka - 10 Marca 2020

Mamy powrót starej metody oszustwa. Jest już pierwsza ofiara w Polsce

BLIK, z którego korzysta coraz więcej użytkowników, może przysporzyć wiele problemów. Polska Policja ostrzega przed powrotem oszustwa "na BLIK-a", w wyniku którego mieszkanka Lubina straciła ostatnio 400 zł.

BLIK narzędziem oszustów

BLIK, czyli system płatności mobilnych, jest dostępny dla wszystkich uczestników rynku bankowego. Również dla przestępców, którzy czekają na moment nieuwagi użytkownika, aby przejąć jego pieniądze.

To nieprzyjemne doświadczenie spotkało ostatnio mieszkankę Lubina, o czym poinformowała w oficjalnym komunikacie Polska Policja. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od kobiety, która padła ofiarą oszustwa metodą "na BLIK-a".

Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakująceChiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakująceCzytaj dalej

Kobieta otrzymała wiadomość na portalu społecznościowym od koleżanki z prośbą o pożyczenie pieniędzy, do czego niezbędny był kod BLIK. Bez wahania zatwierdziła płatność w aplikacji, a z jej konta zniknęło 400 zł - podaje komputerswiat.pl.

Jednak szybko okazało się, że za koleżankę podawał się oszust, który miał na celu wyłudzenie pieniędzy. Zastosował prostą metodę - włamał się na profil i powołując się na "nagłą sytuację" podszywał się pod nią w trakcie rozmowy z poszkodowaną.

Pilnie poszukują ochotników do zakażenia. Można zarobić ogromne pieniądzePilnie poszukują ochotników do zakażenia. Można zarobić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Skandaliczny plakat w szkole podstawowej. Mamy zdjęcia i odpowiedź dyrekcji

Łatwa metoda na przejęcie pieniędzy

Oszustwo "na BLIK-a" stało się popularne przez wzgląd na fakt, że bardzo trudno je namierzyć. Dokonując płatności na PayPal czy poprzez zwykłe konto bankowe dostajemy informację, do kogo jest ono przypisane. W przypadku użycia BLIK-a nie mamy takiej pewności, ponieważ bezpośrednim płatnikiem jest właściciel 9-cyfrowego kodu.

W sieci pojawia się coraz więcej oszustów, którzy wyłudzają pieniądze, w szczególności teraz, gdy światem zawładnął strach przed epidemią koronawirusa. W ostatnim czasie doszło do podszywania się pod przedstawicieli organizacji związanych z ochroną zdrowia, o czym na swojej stronie ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. WHO zwraca uwagę, aby nie ufać sfałszowanym linkom, prowadzącym do fikcyjnych stron internetowych, na których można m.in. odebrać darmowe żele antybakteryjne czy maseczki.

Jak uniknąć oszustwa?

W celu wyeliminowania zagrożenia, jakie może stanowić BLIK, warto upewnić się, czy osoba, która prosi o pożyczkę jest tą, za którą się podaje. Wystarczy bezpośrednia weryfikacja w postaci telefonu do znajomego, aby sprawdzić czy jest to ta sama osoba, która na portalu społecznościowym zgłosiła się do nas z prośbą o zastrzyk gotówki.

Warto rozważyć także zakup portfela z blokadą RFID, która uniemożliwia przejęcie pieniędzy po przyłożeniu do terminala płatniczego - zaleca kompuerswiat.pl.

Oszustwo na BLIK-a może odbywać się także przy pomocy fałszywych kont, na których handlarze z drugiej reki sprzedają swoje artykuły. W przypadku zakupów internetowych należy zatem unikać nieoficjalnych sprzedawców, którzy reklamują się na Facebook\'u lub innych portalach - radzi tech.wp.pl.

Z taką sytuacją musieli zmierzyć się fani Dawida Podsiadło i Taco Hemingwaya, którzy chcieli zdobyć bilety na wyprzedany już koncert, zorganizowany we wrześniu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Oszustka oferowała bilety w cenie 200 zł i 400 zł na Facebook\'u i wymagała płatności BLIK-iem. Kilkanaście osób dało się złapać na tę metodę - środki wpłacili, a biletów nie dostali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaszli od tyłu, użyli butelki. Wyrwali plecak, telefony i uciekli. Napad na młodych mężczyzn w Piasecznie
  2. Czy koronawirusem można zarazić się od zwierząt domowych? Odpowiedzi udziela WHO
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. 42 osoby nie żyją, chciały ratować się przed chorobą z Chin. Tragedia za granicą
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News