Płatności Blikiem coraz bardziej popularne
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Komunikaty prasowe - 8 Lutego 2020

Coraz więcej Polaków korzysta z nowej formy płatności. Wiele osób może się mocno zdziwić

Rośnie ilość dokonywanych transakcji przy pomocy systemu BLIK. W trzech kwartałach 2019 roku było ich aż 150 milionów. Czy to oznacza, że Polacy przechodzą na mobilne płatności?

Ilość transakcji Blikiem puchnie

Blik umożliwia dokonywanie płatności przy pomocy kodów jednorazowych w aplikacjach współpracujących banków. Przy dokonywaniu na przykład płatności w sklepie informujemy, że zamierzamy dokonać płatności Blikiem, po czym wprowadzamy wygenerowany kod z aplikacji mobilnej banku na terminalu, a następnie potwierdzamy płatność na telefonie. Ma to być niejako bezpieczniejsza forma płatności i jak się okazuje, jest ona w Polsce wyjątkowo popularna.

Tylko w styczniu było prawie 400 kontroli. Grozi grzywna nawet na 5 tysięcy złTylko w styczniu było prawie 400 kontroli. Grozi grzywna nawet na 5 tysięcy złCzytaj dalej

Z informacji przekazanych przez firmę Polski Standard Płatności (PSP), która jest w posiadaniu systemu BLIK, wynika, że w 2018 roku Polacy użyli go 91 milionów razy i był to wynik trzykrotnie lepszy niż w 2017 roku. Teraz wynik za tylko trzy kwartały jest lepszy aż o blisko 65 proc.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Jednak jak się okazuje, to nie płatności mobilne są domeną systemu BLIK, a zakupy przez internet. Polacy w ostatnim kwartale 2018 roku zapłacili za 33,7 mln transakcji, z czego 75 proc. stanowiły płatności w internecie, 13 proc. – wypłaty z bankomatów, 6 proc. przelew na numer telefonu, a niespełna 6 proc. – transakcje w terminalach POS. Wynika więc z tego, że spora część Polaków boi się dokonywać płatności przez internet poprzez przekierowanie na stronę banku lub też ten system uważa za wygodniejszy.

Plany Blika

Dosyć ciekawymi możliwościami jakie będzie oferował BLIK, to te które mają zostać dodane w niedalekiej przyszłości. Jedną z nich będzie możliwość wysłania prośby o dokonanie przelewu od innego użytkownika, na co osoba do której zostanie wysłane żądanie będzie miała 72 godziny na jej akceptację lub odrzucenie. Jeżeli zignoruje tą wiadomość, to osoba wysyłająca prośbę otrzyma komunikat, że odbiorca nie odpowiedział. Kolejną funkcją, która będzie efektem współpracy Mastercard i Blika będzie opcja płatności zbliżeniowej.

Po co system BLIK? Jak pisał wcześniej portal totalmoney.pl, system ten ma być próbą przełamania dominacji Visa I Mastercard w zakresie obsługi płatności bezgotówkowych. Dzięki temu, Polacy mogliby pokazać, że mają własny system bezgotówkowy i nie są uzależnieni od obsługi potentatów w tej branży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Benedykt XVI w ciężkim stanie. Smutne, podjęto decyzję o jego dalszych losach
Kultowe produkty z Peweksów. Każdy Polak chciał je mieć [GALERIA]Kultowe produkty z Peweksów. Każdy Polak chciał je mieć [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News