Black Friday średnie obniżki
wikimedia.org
Autor Komunikaty prasowe - 5 Grudnia 2019

Black Friday w Polsce to oszustwo. Kwota obniżek ujawnia całą prawdę

Black Friday nie okazał się jednak takim świętem promocji, jakiego niektórzy się spodziewali. Jak wynika z danych, średnia kwota obniżek była raczej symboliczna.

Black Friday. Szału cenowego nie było

Black Friday jak co roku przyciągnął do sklepów wielu ludzi. Czy jednak rzeczywiście promocje były tak okazyjne, jak niektórzy się spodziewali? Firma Deloitte przeprowadziła analizy tego, jak kształtowały się ceny w Black Friday w bieżącym i zeszłym roku. Z badań wyniknęło, że ceny takich samych 205 produktów były podobne w 2018 i 2019 roku. Ceny 59 proc. z nich zeszły w dół, a 41 proc. poszło do góry. Największe spadki cen zaobserwowano w przypadku gier (o prawie 23 proc.), smartfonów (średnio 16 proc.) i tabletów (średnio 15,9 proc.)

"Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ w tym roku ich miejsce zajęły nowsze modele, które zawsze są lokomotywami sprzedażowymi. Z kolei wzrosty cen dotknęły perfumy oraz zabawki kreatywne i artystyczne, które jak pokazuje nasze badanie, znajdują się na czele najchętniej wybieranych przez Polaków prezentów. Wzrosty cen w tych najbardziej +rozchwytywanych+ kategoriach równoważyły obniżki w tych mniej popularnych" – mówi Mateusz Mańkowski, konsultant w dziale strategii Deloitte, cytowany przez portal Bankier.pl.

Masowe zwolnienia, pracę straci 80 tys. Polaków. Możesz także i TyMasowe zwolnienia, pracę straci 80 tys. Polaków. Możesz także i TyCzytaj dalej

Symboliczne obniżki na Black Friday

Firma Deloitte podała, że tak samo jak w roku poprzednim, "Świąteczny Barometr Cenowy" Deloitte wskazał, że promocje z okazji Black Friday były tylko symboliczne, a na wielkie okazje cenowe nie było co liczyć.

"Pomiędzy piątkiem 22 listopada a piątkiem 29 listopada, czyli Black Friday, różnica w obniżonych cenach analizowanych kategorii produktów wynosiła średnio 4 proc. W ubiegłym roku było to 3,5 proc., a dwa lata temu 1,3 proc. W tym samym czasie średni wzrost cen wyniósł 3 proc., więc możemy mówić, że de facto w Black Friday wartość badanego koszyka produktów zmalała jedynie o 1 proc." – powiedziała Agnieszka Szapiel.

Po Black Friday nadszedł Cyber Monday

Po Black Friday nastąpił tzw. Cyber Monday, który stanowi przedłużenie promocji. W tym roku wypadł 2 grudnia. W porównaniu do Black Friday ceny nie uległy znacznej zmianie. Średnio można było zaobserwować spadek cen o 2 proc, czyli dokładnie tyle samo, co średni ich wzrost. “Największe różnice widoczne były w kategoriach: zabawki kreatywne i artystyczne (średnio wzrost o 4,7 proc.) oraz gry (średnio wzrost o 2,7 proc.) - podaje Bankier.pl.

Niebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćNiebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykre
  2. Byli małżeństwem tylko kilka minut. Zginęli na oczach wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News