Biedronka wygrała sprawę z byłymi pracownikami, którzy będą musieli teraz zapłacić za koszty sądowe z emerytur
East News, Zofia i Marek Bazak/wikipedia, Jacek Halicki
Autor Wiktoria Pękalak - 20 Listopada 2020

Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką

Spory sądowe z wielkimi firmami są niezwykle trudne do wygrania. Przekonali się o tym na własnej skórze byli pracownicy Biedronki, którzy przegrali proces z Jeronimo Martins - właścicielem portugalskiej sieci. Teraz za koszta sądowe mają zapłacić z własnych rent i emerytur.

Biedronka wygrała sprawę z emerytowanymi pracownikami

Byli pracownicy Biedronki, którzy przeszli już na emeryturę przegrali sprawę w sądzie dotyczącą naruszenia dóbr osobistych w postaci godności i prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie zatrudnienia (do sierpnia 2004 roku), podaje Wirtualna Polska. Roszczenia emerytowanych pracowników Biedronki nie były wysokie. Domagali się od Jeronimo Martins przeprosin oraz pieniężnego zadośćuczynienia. Kwoty oscylowały w przedziale od 11 do 48 tys. zł.

W rozmowie z PAP mecenas Lech Obara, pełnomocnik powodów poinformował, że sprawa dotyczyła ośmiu emerytowanych pracowników, którzy domagali się od Biedronki zadośćuczynienia za lata pracy w skrajnie ciężkich warunkach. - To były lata wyzysku oraz naruszania ich godności poprzez zmuszania do pracy w warunkach urągających BHP, na przykład braku chociaż jednego wózka elektrycznego, a także za utracone zdrowie - informował Obara.

Mecenas zwrócił też uwagę, że koleżanka pracowników w 2009 roku wygrała sprawę z Jeronimo Martins. Katarzyna W. wywalczyła wówczas zadośćuczynienie za każdy miesiąc pracy. - Sąd uznał wówczas, że praca w Biedronce rażąco naruszyła jej godność pracowniczą. Wobec jej koleżanek droga była zamknięta. Roszczenie się przedawniło - wyjaśnił Obara.

Dodał też, że było to możliwe już w chwili, gdy pracownicy złożyli pozew. Od 2018 roku obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą okres przedawnienia roszczeń pracowniczych, dochodzonych na drodze cywilnej, a wynikających z przestępstwa wynosi 20 lat.

WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymoguWHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymoguCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w góręNikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w góręCzytaj dalej

Biedronka nie naruszała godności pracowniczej

Pracownicy Biedronki przegrali proces zarówno w sądach I, jak i II instancji. Obara przekazał, że zdaniem sądów "w Biedronkach nie naruszano godności pracowniczej".

Jakby tego było mało, byli pracownicy muszą z własnych emerytur i rent zapłacić koszty procesowe. WP przekazała, że w sądzie pierwszej instancji koszta wyniosły 2,7 tys. złotych na osobę (łącznie ponad 20 tys. złotych), a w drugiej – 2265 złotych (łącznie ponad 17 tys. złotych). Ponad połowę kosztów sądowych emerytowanych pracowników zapłacił mecenas Obara, ich pełnomocnik pro bono. Do zapłaty pozostało jeszcze 17 tys. zł, które trudno jest zebrać z niewielkich emerytur.

- Przegrani byli pracownicy są osobami schorowanymi, wyniszczonymi, utrzymującymi się z rent czy emerytur w wysokości 1200-1400 złotych, lub pracujący dorywczo - poinformował Obara.

Wszystko wskazuje więc na to, że u byłych pracowników Biedronek niebawem może pojawić się komornik, zajmując sprzęty domowe czy renty. Dlatego zwracamy się za pośrednictwem mediów o nagłośnienie tej sprawy oraz udział w zbiórce na jednym z portali - dodał mecenas.

Biedronka została poproszona o komentarz w sprawie, jednak biuro prasowe sieci przekazało jedynie:

"W żaden sposób nie komentujemy zdarzeń sprzed lat, o które pan pyta, uznając, że najlepszym ich podsumowaniem są wyroki sądów zapadające na korzyść Jeronimo Martins Polska. JMP będąc stroną w tych sprawach, tym bardziej nie powinien komentować treści wyroków sądowych".

Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantamiSejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  3. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  4. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  5. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  6. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  7. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
  8. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News