Biedronka
Wikipedia/Henryk Borawski
Autor Paulina Musianek - 28 Sierpnia 2019

Strajk w Biedronce może doprowadzić do zamknięcia sklepów

Biedronka jednak uchroni się przed strajkiem? Nieprzekazanie związkowcom list pracowników przekłada się na niską frekwencję na referendum strajkowym.

Biedronka. Pracownicy jednak nie będą strajkować?

W Biedronce jednak nie odbędzie się strajk - takie obawy “Solidarności” niestety mogą się spełnić. Powodem jest niska frekwencja pracowników w referendum strajkowym. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” związkowcy obwiniają pracodawcę za niewielkie zainteresowanie referendum, ponieważ pomimo pozytywnej decyzji prezesa UODO nie przekazał imiennej listy pracowników organizatorom głosowania. Referendum potrwa jeszcze przez miesiąc.

W związku z tym, że decyzja UODO nie jest prawomocna, aktualnie analizujemy dalsze kroki w tej sprawie. Jednocześnie zaznaczamy, że na bieżąco jesteśmy w dialogu ze wszystkimi działającymi w naszej firmie związkami zawodowymi, w tym także związku Solidarność, który uczestniczy w komisjach socjalnych i bhp, a w czerwcu br. brał udział w spotkaniu wraz z pozostałymi organizacjami związkowymi” – komentuje biuro prasowe Jeronimo Martins.

Adwokat Andrzej Ossowski twierdzi, że decyzja UODO jest ostateczna, co oznacza, że nie ma od niej odwołania. "Jeronimo Martins może jednak złożyć skargę do sądu administracyjnego. A to oznacza, że na finał sprawy trzeba będzie poczekać przynajmniej pół roku. Chyba że sprawa trafi do NSA, wówczas rozpatrzenie skargi może potrwać nawet dwa lata" – cytuje Ossowskiego dziennik.

Spór zbiorowy Solidarności z Jeronimo Martins Polska, właścicielem Biedronki, trwa od sierpnia zeszłego roku, a 15 stycznia związek rozpoczął referendum strajkowe w tej firmie. Aby mogło dojść do legalnego strajku, pod wnioskiem o jego przeprowadzenie musi podpisać się co najmniej połowa pracowników sieci Biedronka. Zarzewiem sporu są głównie warunki pracy, pracownicy niezadowoleni są m.in. z wydłużenia godzin pracy sklepów i systemu premiowego.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News