Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 25.02.2020. Konferencja ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prezesa UOKiK oraz i glownego inspektora JHARS pt. Kontrole zywnosci - nowa jakosc. N/z konferencja lidera Agrounii przed ministerstwem - Michal Kolodziejczak.
Jan Bielecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Kwietnia 2020

W Biedronce wykryto szereg nieprawidłowości. Komisarz Unii Europejskiej w końcu zabrała głos

Biedronka oznaczała owoce i warzywa w nieprawidłowy sposób, a europoseł Kosma Złotowski wysłał zapytanie do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Odpowiedzi udzieliła unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

Biedronka sprzedawała zagraniczne owoce i warzywa jako polskie

Media wielokrotnie informowały już o tym, że Biedronka sprzedaje owoce i warzywa z zagranicy, oznaczając je jako polskie. Poseł Złotowski ((Prawo i Sprawiedliwość/Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) chciał się dowiedzieć, czy według Komisji Europejskiej świadome, błędne oznaczanie kraju pochodzenia przez Biedronkę należy uznać za nieuczciwe praktyki w rozumieniu dwóch dyrektyw UE: o ochronie konsumentów i relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw rolno-spożywczych.

Złotowski chciał też uzyskać odpowiedź na pytanie, czy aktualny poziom ochrony konsumentów wystarczy przed takimi praktykami, jakich dopuszcza się m.in. sieć Biedronka. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu UOKiK stwierdził właśnie takie nieprawidłowości w wielu sieciach handlowych. Urząd dalej prowadzi postępowanie przeciwko sieciom i bada przestrzeganie przepisów dotyczących oznaczania owoców i warzyw.

Premier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekałoPremier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekałoCzytaj dalej

Biedronka oszukiwała klientów. Komisarz UE odpowiada

24 kwietnia Komisja Europejska udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące sieci Biedronka, a jej stanowisko przedstawiła komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakadu. Zgodnie z unijnymi przepisami określenie kraju pochodzenia owoców i warzywa jest obowiązkowe na poziomie detalicznym.

- Żywność taka może być wystawiona na sprzedaż, pod warunkiem, że sprzedawca detaliczny umieści w widocznym miejscu w pobliżu produktu czytelne informacje dotyczące kraju pochodzenia w sposób pozwalający uniknąć wprowadzenia konsumenta w błąd - zaznaczyła cytowana przez wiadomoscihandlowe.pl Kiriakadu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia

Komisarz zwróciła uwagę, że pod tym względem unijna dyrektywa z 2017 r roku "zobowiązuje państwa członkowskie do przeprowadzania regularnych kontroli urzędowych oraz do wykrywania ewentualnych nieuczciwych lub oszukańczych praktyk, w tym dotyczących wskazania kraju lub miejsca pochodzenia żywności".

I wskazała, że unijne rozporządzenie o nieuczciwych praktykach handlowych z 2005 roku jest uzupełnieniem przepisów o etykietowaniu żywności. - Dyrektywę tę “stosuje się odpowiednio tylko w takim zakresie, w jakim nie istnieją szczególne przepisy prawa wspólnotowego regulujące określone aspekty nieuczciwych praktyk handlowych, takie jak wymogi informacyjne i zasady dotyczące sposobu prezentowania informacji konsumentom" - napisała cytowana przez wiadomoscihandlowe.pl Kiriakadu.

Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Biedronka pod lupą KE

Komisarz uważa, że sprawa sieci Biedronka to właśnie taki przypadek. - Ponadto nie przewiduje ona żadnego formalnego wymogu wskazania pochodzenia geograficznego produktu, ale ogólnie zakazuje stosowania wprowadzających w błąd praktyk, takich jak wprowadzające w błąd informacje o pochodzeniu - informuje unijna komisarz.

Tłumaczyła też, że rozporządzenie, na które powołał się Złotowski, stosuje się tylko do transakcji między przedsiębiorstwami, których stronami są nabywcy i dostawcy produktów rolnych i spożywczych. Nie stosuje się go np. do sprzedaży produktów przez detalistów konsumentom końcowym.

Kiriakadu zwróciła uwagę, że w “dyrektywie tej nie wymieniono stosowania wprowadzających w błąd informacji, np. na etykietach, jako zakazanej nieuczciwej praktyki handlowej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strażacy mogli zginąć w wypadku. Wszystko się nagrało, jest wideo
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Decyzja zapadła. Obostrzenie przedłużono, jest zapis w Dzienniku Ustaw
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News