Biedronka
Wikipedia/Mateusz Giełczyński
Autor Paulina Musianek - 25 Września 2019

Biedronka pod lupą UOKiK. Sieci grozi miliardowa kara

Biedronka zostanie ukarana grzywną? UOKiK wszczął postępowanie wobec Jeronimo Martins Polska w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Biedronka sprawdzana przez UOKiK

Biedronce grozi ogromna kara. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji w czerwcu 2019 przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP). Zdobyte wówczas informacje i dokumenty dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zarzuty się potwierdzą, Biedronka będzie musiała zapłacić karę w wysokości 3% rocznego obrotu przedsiębiorcy. W poprzednim roku Biedronka sprzedała towary o wartości 11,69 mld euro. Po przeliczeniu na złotówki kara mogłaby wynieść nawet 1,5 mld zł.

UOKiK zbadał, że Jeronimo Martins Polska w relacjach z dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki). Drugi zaś budzi spore zastrzeżenia urzędu. Wysokości tego rabatu dostawcy sieci nie znają, są o nim informowani dopiero na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. Jak poinformował UOKiK, w przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

"Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy. Jeronimo Martins Polska ma silniejszą pozycję negocjacyjną i podejrzewamy, że wykorzystuje ją w nieuczciwy sposób. W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głównie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu, ani jak duży on będzie. Tym samym zawierając umowę, nie wie, ile będzie mógł zarobić. To nasze kolejne działanie, którego celem jest poprawa sytuacji rolników. Trzeba pamiętać, że wymuszanie rabatów przez sieć handlową może powodować przerzucanie presji cenowej na producentów rolnych" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News