Biedronka kradnie przepis? Według przepisów nie doszło do naruszenia praw autorskich
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

Blogerka oskarża Biedronkę o kradzież jej przepisu. Sieć zignorowała jej jedyną prośbę

Biedronka ukradła przepis? Marta Dymek, autorka bloga Jadłonomia poinformowała w mediach społecznościowych, że jej przepis został wykorzystany w odpłatnym magazynie “Czas na Święta” bez jej zgody.

Biedronka vs. Jadłonomia

Biedronka została oskarżona o kradzież przepisu przez Martę Dymek, autorkę bloga Jadłonomia. Znana blogerka poinformowała o sprawia za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Drodzy, w tym świątecznym czasie piszę ze smutną sprawą. W odpłatnym magazynie “Czas na Święta”, firma Jeronimo Martins Polska S.A. (Biedronka) prezentuje przepis na "pomidorowy piernik". Szkoda tylko, że jak wielu z Was zauważyło i pisało do mnie w wiadomościach, przepis ten wygląda jak kopia najpopularniejszego przepisu z Jadłonomii - napisała na facebookowym profilu Jadłonomii Marta Dymek.

- Główne różnice to wzbogacenie przepisu mojego autorstwa nazwami produktów promowanych i sprzedawanych przez Biedronkę. A przecież nigdy nie zgodziłam się na takie wykorzystanie mojej pracy - opisała autorka bloga Jadłonomia.

przepis

Marta Dymek zaznacza, że „wszystkie przepisy na blogu Jadłonomia były i są dostępne bezpłatnie”, a sama „nie promuje jakichkolwiek produktów, a na stronie nie ma nawet reklam”. „Tym trudniej jest mi moralnie zaakceptować, że część Jadłonomiii została w takiej formie skomercjalizowana przez Biedronkę i jest przez nią sprzedawana” - napisała znana blogerka na Facebooku.

Autorka Jadłonomii poinformowała, że „próbowała porozumieć się z siecią, oczekując zapłaty określonej kwoty w całości na rzecz Otwartych Klatek”. „Ta prośba została zupełnie zignorowana, co chyba zasmuciło mnie najbardziej. Dlatego nie pozostaje mi nic innego niż podjęcie dalszych kroków prawnych dla wyjaśnienia tej sprawy. Biedronka, czy to jest etyczne i legalne prowadzenie biznesu?” - napisała Marta Dymek.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Biedronka odpowiada

Biedronka zdążyła już odeprzeć zarzuty Marty Dymek. Biuro prasowe sieci wysłało Onetowi oświadczenie, z którego wynika, że agencja zajmująca się magazynem “Czas na Święta” na zlecenie Jeronimo Martins Polska przeprowadziła analizę, z której wynika, że przepisy różnią się od siebie w wielu aspektach, a samo danie jest charakterystyczne i popularne, stąd mogą się brać podobieństwa. Z prawnego punktu widzenia Biedronka raczej nie ma się czego bać, gdyż nie odpowiada bezpośrednio za projekt, a poza tym przepisy na konkretne dania nie są uznawane za chronione dzieło w rozumieniu ustawy o prawie autorskim.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News