Biedronka protestuje po karze UOKiK
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42277754
Autor Kamila Jeziorska - 18 Grudnia 2020

Nagłe oświadczenie Biedronki. Opublikowane niemal we wszystkich dziennikach

Biedronka opublikowała oświadczenie w sprawie kary nałożonej na sieć sklepów przez UOKiK. Biedronka przestrzega, że tak łatwo nie odpuści i wybiera się z całą sprawą do sądu, a oświadczenie wylądowało dzisiaj w wielu gazetach. Czy stanowisko sklepu jest zasadne w tej sprawie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu UOKiK nałożył karę na Biedronkę
  • W jaki sposób Biedronka odniosła się do całej sprawy
  • Jakie będą dalsze kroki w tej sprawie

Biedronka ukarana przez UOKiK

Kilka dni temu kraj obiegła informacja dotycząca nałożenia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta na znaną i lubianą wśród Polaków Biedronkę. Kwota kary opiewa na 723 mln zł, dlaczego?

Do nieuczciwych rabatów należą jednak takie, których dostawca nie udzielił w umowie ustalającej warunki rozpoczęcia współpracy lub jej kontynuacji, lecz których sieć handlowa żąda już po zapoznaniu się z wynikami sprzedaży z określonego okresu. Prowadzą one do nieoczekiwanej dla dostawcy obniżki cen, spadku osiąganych wyników i marż, a także utrudniają jakiekolwiek planowanie działalności gospodarczej - wyjaśnia UOKiK na swojej stronie internetowej i wskazuje, że podobnych praktyk dopuszczała się Biedronka.

Biedronka podobnych praktyk miała dopuszczać się w okresie ostatnich trzech lat. W efekcie kontrahenci sieci sklepów nie wiedzieli ile faktycznie zarobią, bowiem w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać udzielenia rabatu.

Biedronka z tego tytułu miała zarobić ponad 600 mln zł. Co więcej, dostawcy godzili się na nieuczciwość Biedronki, bowiem obawiali się zerwania współpracy, co skutkowałoby jeszcze większymi stratami finansowymi.

Wprowadzają nowy podatek. Polakom mówią, że to tylko tak na próbę, żeby zobaczyćWprowadzają nowy podatek. Polakom mówią, że to tylko tak na próbę, żeby zobaczyćCzytaj dalej

- Kara musiała być adekwatna do stopnia naruszenia przepisów prawa, uciążliwości praktyki oraz wysokości nieuczciwie uzyskanych korzyści przez portugalską sieć. Jeronimo Martins Polska, w ciągu trzech zbadanych przez nas lat, pozbawiła w ten sposób kontrahentów – głównie dostawców owoców i warzyw - kilkuset milionów złotych. Za tego typu praktyki, niszczące fundamenty uczciwości i odpowiedzialności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, sankcja nie mogła być niska - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Biedronka wydaje oświadczenie

Biedronka nie pozostała dłużna i w związku z zaistniałą sytuacją także wydała oświadczenie, z którego wynika, że od nałożonej kary będzie się odwoływać.

Jerónimo Martins Polska stanowczo sprzeciwia się stronniczej, pozbawionej podstaw prawnych i faktycznych decyzji nałożonej przez UOKiK, a tym samym uważa ją za niesprawiedliwą i niezasłużoną. Co więcej, UOKiK podjął tę decyzję nie przestrzegając należytych procedur prawnych, nawet nie wysłuchując dostawców - napisano w oświadczeniu Biedronki.

Sieć sklepów podkreśla także, że w prowadzonych przez siebie negocjacjach kieruje się transparentnością i uczciwością oraz przede wszystkim dobrem swoich kontrahentów. Co więcej, Biedronka utrzymuje, że wszystko przekłada się również na dobro klientów sklepów.

Ubolewamy nad tym, że ta niesprawiedliwa decyzja oraz agresywność formy i treści jej ogłoszenia pojawia się w szczególnie trudnym czasie, kiedy Biedronka znajduje się na pierwszej linii wsparcia klientów we wspólnym wysiłku walki z pandemią, jednocześnie przyczyniając się do wzmocnienia polskiej gospodarki - tłumaczy sieć sklepów.

Jednocześnie Biedronka zapowiada, że nie składa broni, a z karą się nie zgadza. Sieć sklepów chce dochodzić swoich praw w sądzie i wierzy w sprawiedliwość.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News