Ukradł cukierka w Biedronce, zapłaci grzywnę
Wikimedia/Henryk Borawski
Autor Radosław Święcki - 15 Września 2020

Zjadł w Biedronce cukierka za 40 groszy. Teraz 70-letni emeryt musi zapłacić grzywnę

70-letni Roman W. podczas ubiegłorocznych wakacji w Kołobrzegu udał się do Biedronki, gdzie ukradł cukierka za 40 groszy. Na początku tego roku Sąd Rejonowy w Kołobrzegu uznał emeryta winnym kradzieży i wymierzył karę grzywny. Sąd Okręgowy w Koszalinie właśnie utrzymał w mocy ten wyrok, podkreślając, że nie należy takim zachowaniom pobłażać.

Grzywna za kradzież w Biedronce

70-letni Roman W. ze Szczecina spędzał ubiegłoroczne wakacje w Kołobrzegu. 4 lipca 2019 r. udał się do miejscowej Biedronki, gdzie zjadł cukierek o wartości 40 groszy. Jak relacjonuje Polska Agencja Prasowa emeryt został zatrzymany, gdy przechodził przez linię kas, nie płacąc za cukierka.

Wiemy już, ile zarabiają w Lidlu. Na początek nawet ponad 4 tys. złWiemy już, ile zarabiają w Lidlu. Na początek nawet ponad 4 tys. złCzytaj dalej

Gdy odmówił zapłaty za zjedzony produkt, wezwano policję, której tłumaczył, że nie ukradł a jedynie degustował przysmak. 70-latek otrzymał wezwanie na komendę policji, ale w wyznaczonym terminie nie stawił się, bo miał konsultację lekarską. Roman W. twierdzi, że poinformował o tym telefonicznie, a kolejnego wezwanie nie otrzymał.

We wrześniu ub.r Sąd Rejonowy w Kołobrzegu na posiedzeniu bez udziału stron w postępowaniu nakazowym uznał 70-latka winnym wykroczenia polegającego na kradzieży jednego cukierka – śliwki w czekoladzie – o wartości 40 groszy. Sąd skazał Romana W. na karę jednego miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin. Mężczyzna zaskarżył wyrok, doszło do procesu z udziałem obu stron i w lutym tego roku emeryt został skazany na 20 zł grzywny. Miał też pokryć zryczałtowane koszty sądowe w wysokości 100 zł.

Apelację od wyroku wniosła Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu, która chciała uznania winy Romana W. przy jednoczesnym odstąpieniu od wymierzenia kary.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek
2. Koronawirus atakuje nie tylko płuca. Niepokojące wyniki badań

Abonament RTV w górę, kary również. Ale nie wszyscy muszą płacićAbonament RTV w górę, kary również. Ale nie wszyscy muszą płacićCzytaj dalej

Sąd: Nie można pobłażać

We wtorek Sąd Okręgowy w Szczecinie utrzymał na mocy zaskarżony wyrok. Sąd, jak podaje PAP uznał, że wymierzona kara grzywny 20 zł jest tą najniższą przewidzianą prawem. Orzekający w postępowaniu odwoławczym sędzia Przemysław Żmuda podkreślał, że uznanie winy Romana W. bez wymierzania kary jest zdaniem sądu niezasadne.

- Prowadzi ono do pobłażania tego typu zachowań. (…) Pan W. wszedł do sklepu, zjadł cukierka i nie zapłacił za niego. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację, że każda tu z obecnych na sali rozpraw osób prowadzi mały, osiedlowy sklep i tylko 20-30 klientów spróbuje jednego cukierka, zje jedną bułkę czy jedno jabłko. To taki przedsiębiorca szybko musiałby zamknąć prowadzony przez siebie interes – uzasadniał wyrok sędzia Żmuda, dodając, że gdyby sąd przyjął stanowisko oskarżyciela publicznego i odstąpił od wymierzenia kary, to "w świat poszłaby informacja, że można sobie bezkarnie wejść do jakiegokolwiek sklepu, spożyć określone artykuły spożywcze i za to nie zapłacić".

Romana W. i jego obrońcy nie było na sali rozpraw, mimo prawidłowego zawiadomienia o terminie rozprawy. PAP przypomina, że 70-latek nie złożył odwołania od wyroku sądu pierwszej instancji, mimo iż liczył na uniewinnienie, zaś jego obrońca na odstąpienie od wymierzania kary. Wtorkowy wyrok jest prawomocny.

Państwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonujePaństwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany piłkarz próbował zabić sędziego podczas meczu. Prokuratura nie ma wątpliwości (WIDEO)
  2. 70-latek zjadł w Biedronce cukierka wartego 40 groszy. Został skazany
  3. ZUS będzie ruszał z absolutną nowością. Szefowa zapowiedziała wielką zmianę
  4. Kodeks pracy do zmiany. Będziesz pracował z domu i jeszcze dostaniesz rekompensatę
  5. Wchodzi nowy podatek. I obejmie jednak więcej produktów, niż zakładano
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karąWybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karąCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News