Biedronka
flickr
Autor Komunikaty prasowe - 9 Października 2019

Polskie ziemniaki z Francji, rodzimy czosnek z Egiptu. Wyniki inspekcji mogą zaskoczyć

Biedronka nieprawidłowo oznacza pochodzenie swoich warzyw i owoców. Jednak nie ona jedna. Inspekcja Handlowa zabrała się za przeprowadzanie inspekcji w aż 18. sklepach różnych sieci handlowych, z powodu licznych skarg na błędne oznaczenia - warzywa i owoce pochodzenia zagranicznego sprzedawane są u nas jako krajowe.

Biedronka błędnie oznacza pochodzenie produktów

Biedronka mija się z prawdą w oznaczaniu pochodzenia produktów i nie jest w tym odosobniona. Kontrole miały miejsce w 96. sklepach, a nieścisłości wykryto w 31. z nich, jak wymienia Fakt.pl, lista sieci handlowych jest długa: “Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco. 118 partii warzyw i owoców (10 proc.) było błędnie oznakowanych krajem pochodzenia. Błąd oznakowania dotyczył 61 produktów (5 proc.), ale tylko 31 z nich było błędnie oznakowane jako produkty z Polski. Jako polski sprzedawano holenderski ser, albo czosnek z Egiptu”.

Drożyzna w polskich sklepach

Organizacje rolnicze są główną grupą skarżącą się na wprowadzające w błąd oznaczenia na produktach w sieciach handlowych. Jest łatwy sposób, by rozpoznać czy warzywa i owoce są naprawdę pochodzenia krajowego - polskie produkty są droższe. Wystarczy tylko dać za przykład ziemniaki - ich cena nigdy jeszcze nie była tak wysoka jak dotychczas, od zeszłego roku podrożały niemal dwukrotnie. Najnowsze dane GUS z sierpnia 2019 roku wskazują, że żywność drożeje co roku o 7 procent, natomiast cena warzyw wzrosła o 35 procent w rok.

Sytuacja rynkowa przyczyną wprowadzania w błąd

W takiej sytuacji rynkowej, gdy polskie warzywa są rekordowo drogie, rolnicy posądzają sklepy, że sprzedają zagraniczne kartofle pod nazwą “Ziemniaki z Polski”. Unia Warzywno-Ziemniaczana wydała nawet oświadczenie, a jego treść przytoczył Fakt.pl: „Biedronka wypowiedziała wojnę polskim rolnikom uprawiającym ziemniaki - zrobiła kilkudniową promocję, podczas której zamiast sprzedawać ziemniaki polskie, sprzedawała ziemniaki z Niemiec i z Francji!”. Dyskont tłumaczy się, że pomyłki nie są celowe i biorą swój początek z błędu ludzkiego, nie są zaś umyślną polityką firmy.

Prezydent podpisał projekt w sprawie podwyżek dla wojskowychPrezydent podpisał projekt w sprawie podwyżek dla wojskowychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  5. Została zgwałcona przez brata w wieku 14 lat. Prawdziwy cios wymierzyli jej jednak rodzice
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News