Dino powoli dogania Biedronkę. Czy polska sieć ma szanse w starciu z portugalskim gigantem?
Wikimedia/Henryk Borawski (CC BY-SA 4.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Listopada 2020

Polska sieciówka rośnie 3 razy szybciej niż Biedronka. Nie ruszyła jej nawet pandemia

Biedronka ma powody do obaw, ponieważ polska sieć - Dino, rośnie w zastraszającym tempie. Jeśli tak dalej pójdzie, Dino wyprzedzi Biedronkę już za dwanaście lat.

Dino realnym zagrożeniem Biedronki

Dino, polska sieć sklepów spożywczych jest sporym zagrożeniem dla zdecydowanego lidera jeśli chodzi o handel w Polsce - Biedronkę. Liczba sklepów Dino wynosi już prawie połowę otwartych placówek Biedronki.

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliskiNaukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliskiCzytaj dalej

Business Insider, powołując się na kwartalny raport finansowy sieci, przekazał, że pod koniec września Dino liczyło 1 371 sklepów, czyli o 153 więcej niż na początku roku. Na tę chwilę Biedronka liczy 3 047 placówek - o 45 więcej niż na początku bieżącego roku. Oznacza to, że jeśli dynamika ekspansji Dino na rynku nie zmaleje, polska sieć dogoni portugalskiego giganta za niecałe 12 lat.

- Chcemy dalej dynamicznie się rozwijać. W przyszłym roku otwieramy dwa centra logistyczne, będziemy otwierać kolejne sklepy. CAPEX [wydatki kapitałowe na inwestycje - red.] oczywiście trochę wzrośnie, będzie pewnie w przedziale 1,1-1,2 mld zł - powiedział Michał Krauze, prezes Dino Polska podczas telekonferencji dla inwestorów cytowany przez Business Insidera.

Dino inwestuje na zachodzie

Inwestycje Dino są wysokie, tylko w trzecim kwartale wydatki inwestycyjne polskiej sieci wyniosły 246 mln zł, czyli o 51 mln więcej niż w ubiegłym roku.

Wystarczy jeden wniosek, do wzięcia nawet 1500 zł miesięcznie. Nowe świadczenie uchwaloneWystarczy jeden wniosek, do wzięcia nawet 1500 zł miesięcznie. Nowe świadczenie uchwaloneCzytaj dalej

Jak do tej pory inwestycje Dino lokowane są głównie w ekspansję rynku w zachodniej części Polski. Najwięcej sklepów można spotkać w województwach: lubuskim i wielkopolskim, gdzie sieć rozwija się najszybciej.

Ostatni rok był także czasem rozwoju firmy w województwach: zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Od jutra nowe obostrzenia, a zakupy w Biedronce, Lidlu, czy Kauflandzie będą wyglądały zupełnie inaczej. Warto wiedzieć i się przygotować
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Watykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaWatykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

Inwestycje przekładają się na zyski

Inwestycje Dino mają wyraźne odzwierciedlenie w przychodach polskiej spółki. Przychody Dino wzrosły w trzecim kwartale o 32,2 proc., a rokrocznie do 2,7 mld zł.

Od lipca do września Dino zarobiło aż 188,5 mln zł (w zeszłym roku 109,4 mln zł). Oznacza to, że zarobki spółki przebiły prognozy analityków aż o 34 proc.

Dino nie zwolniło nawet w czasie pandemii. Nie zdecydowano się na cięcie kosztów, wręcz przeciwnie, nakłady na sprzedaż i marketing wzrosły o 35 proc. względem ubiegłego roku.

Kluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńKluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńCzytaj dalej

Korzystając z porównywarki cen dostępnej na portalu dlahandlu.pl można zauważyć, że ceny produktów w Dino i Biedronce są do siebie zbliżone. Za koszyk podstawowych produktów zapłacimy w Biedronce 285,86 zł, a w Dino niewiele ponad 10 zł więcej - 299,31 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
  2. Nietypowe skutki pandemii koronawirusa. Szczególnie dotyczą jednej grupy osób, naukowcy już biją na alarm
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Na jaw wyszło, jak mieszka Mariusz Pudzianowski. Bogactwa i luksusy za wielkie pieniądze, przeciętny Polak może jedynie śnić (FOTO)
  7. Gessler pouczyła Polaków jak robić mizerię, placki ziemniaczane i buraczki. Zastosujesz się?
Fatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczneFatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczneCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News