24.11.2020 Lochow Biedronka fot. Andrzej iwanczuk/REPORTER
East News, Andrzej Iwańczuk
Autor Kamila Jeziorska - 5 Grudnia 2020

Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów sieci. Nie znajdziesz go już na półkach

Biedronka stawia na ekologię i prawa zwierząt szybciej niż wszyscy przypuszczali. Jak się okazuje, od nowego roku już nie kupimy w Biedronce jajek z chowu klatkowego, bowiem sieć sklepów rezygnuje z ich sprzedaży w stu procentach. To cztery lata wcześniej niż zapowiadano.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego Biedronka zdecydowała się na taki krok
 • Gdzie zmiany zostaną wdrożone najszybciej
 • Jakie są alternatywy dla jaj z chowu klatkowego

Biedronka wycofuje jajka

O podjętej decyzji dotyczącej wycofaniu ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego, czyli tzw. trójek, Biedronka informowała już w sierpniu tego roku. Sieć sklepów postanowiła cały proces rozciągnąć w czasie na pięć lat. Dlaczego?

Sieć sklepów tłumaczyła, że nie może zrobić tego z dnia na dzień, bowiem w tej kwestii chodzi także o producentów oraz dostawców tego produktu. Jednocześnie Biedronka zaręczyła, że kroki w kwestii jajek "trójek" mają zachęcić klientów do wybierania bardziej ekologicznych rozwiązań.

Biedronka swoją decyzję podjęła w porozumieniu ze Stowarzyszeniem "Otwarte Klatki". Wówczas media nie chciały prognozować sukcesu Biedronki w tej materii, bowiem jaja z chowu klatkowego są tańszym rozwiązaniem, na które zazwyczaj decyduje się więcej osób.

Jak się okazuje, Biedronka przyspieszyła proces wycofywania jajek z chowu klatkowego ze swojej oferty, a zmiany wejdą w życie w niektórych sklepach już od 1 stycznia 2021 r. Na nowe zasady muszą przygotować się przede wszystkim klienci sklepów w Warszawie, bowiem to ten region idzie na pierwszy ogień.

Ponad 150 sklepów sieci Biedronka na terenie Warszawy, obsługiwanych przez centrum dystrybucyjne w Parzniewie, będzie oferowało klientom jaja świeże tylko z chowu alternatywnego - napisano w komunikacie prasowym sieci sklepów.

Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachPolskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachCzytaj dalej

Biedronka stawia na ekologię

W Biedronce w 2019 r. 25% sprzedaży świeżych jaj stanowiły te od kur z chowu ściółkowego, wolnego wybiegu lub ekologicznego, natomiast w 2018 r. było to 20% świeżych jaj. Dzisiejsza deklaracja oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku sieć będzie sprzedawała jedynie jaja oznaczane jako 2,1 lub 0, a wycofa te z symbolem 3 - zadeklarowała Biedronka.

- Bardzo dokładnie przygotowywaliśmy się do ogłoszenia tej decyzji. To wyzwanie operacyjne także dla naszych partnerów i dostawców. Jednakże wiemy, że tak jak dla nas w Biedronce, dla wielu Polaków dobrostan zwierząt jest bardzo istotny. Nasza decyzja to odpowiedź na oczekiwania konsumentów oraz sygnał do zmiany dla całego rynku - mówi Marcin Domański, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Oszuści znaleźli bardzo sprytny sposób. Można stracić wszystko
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Co więcej, na 50 mln kur i zniesionych przez 10 mld jaj ponad 80 proc. z nich pochodziło z chowu klatkowego. Niecałe 20 proc. z nich pochodziło z chowu ściółkowego, wolnowybiegowego lub ekologicznego. Decyzja Biedronki to niewątpliwie ogromny krok w walce o prawa zwierząt.

Aby promować bardziej świadomy wybór konsumentów, Biedronka opracowała też systemy znakowania produktów marki własnej - opakowania produktów służą również do dostarczania informacji klientom na temat ochrony środowiska lub dobrostanu zwierząt. Od 2019 r. sieć wprowadziła m.in. oznakowania dotyczące produktów odpowiednich dla wegan i wegetarian (np. ekologiczny napój owsiany goVEGE czy tofu goVEGE) - podkreśla Biedronka.

Warto zaznaczyć, że decyzja Biedronki dotyczy także produktów pojawiających się na sklepowych półkach w ramach oferty specjalnej i czasowej.

Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógGodziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Rossmann wprowadził zaskakujące rozwiązanie w swoich sklepach. Klientów czeka spore zaskoczenieRossmann wprowadził zaskakujące rozwiązanie w swoich sklepach. Klientów czeka spore zaskoczenieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News