Biedronka znów na celowniku urzędników. Kary będą ogromne
Wikipedia/ fot. Jacek Halicki
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Listopada 2019

Biedronka znowu na celowniku urzędników. Sieć ma coraz więcej problemów

Biedronka znowu pod lupą UOKiK. Tym razem chodzi o wykorzystywanie przewagi kontraktowej, o którym opowiedział ostatnio Henryk Kania. Wygląda na to, że sieć czeka kolejne postępowanie.

Biedronka ma znowu kłopoty

Biedronka znowu na celowniku UOKiK. O sprawie poinformował serwis wiadomoscihandlowe.pl. Dotyczy to wywiadu, którego udzielił Henryk Kania dla portalu Business Insider Polska. Przedsiębiorca zarzucił popularnej sieci, że miała próbować przenosić na jego spółkę opłaty marketingowe, między innymi materiały do promocji wizerunku sieci należącej do Jeronimo Martins.

Ogromne zmiany w urlopach. Miliony Polaków dostaną dodatkowe 2 miesiąceOgromne zmiany w urlopach. Miliony Polaków dostaną dodatkowe 2 miesiąceCzytaj dalej

Groźby i żądania

- Biedronka stosowała groźbę, że jeżeli nie zapłacimy, to będą ograniczać nam asortyment, czyli będą kupowali mniej naszego towaru - mówił Kania. Zgodnie z jego relacją, od 2017 roku żądania takich opłat miały miejsce coraz częściej, a kwoty rosły. - Jednostkowo, sieć handlowa potrafiła zażądać nawet 10 mln zł - twierdzi Kania w rozmowie z Business Insider Polska.

- Do tego dochodziły próby wymuszeń obniżek cen. Bo konkurencja ma niższą cenę na dany produkt, to oni też chcą mieć niższą cenę. I znów, gdybyśmy nie obniżyli cen, to Biedronka straszyła, że oni wówczas nawiążą współpracę z tańszą konkurencją - powiedział Kania.

Portal wiadomoscihandlowe.pl podaje, że to m.in. te słowa sprawiły, że siecią Biedronka zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A szczególnie ci urzędnicy, którzy odpowiadają za sprawy związane z ustawą o przewadze kontraktowej. Biedronka nie odniosła się jeszcze do sprawy.

Kontrola drogowa nie musi Cię zaskoczyć. Prosty sposób na sprawdzenie ilości punktów karnychKontrola drogowa nie musi Cię zaskoczyć. Prosty sposób na sprawdzenie ilości punktów karnychCzytaj dalej

Pożar za pożarem

Warto przypomnieć, że UOKiK jeszcze we wrześniu oskarżył sieć o stosowanie przewagi kontraktowej w kontaktach z dostawcami. Jeżeli słowa biznesmena poskutkują wniesieniem nowych okoliczności, to będą one dodane do tego samego śledztwa. Wykorzystywanie przewagi kontraktowej jest karane 3 proc. rocznych obrotów, co w przypadku Biedronki dawałoby kwotę w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Jednak to nie wszystko, co Biedronka ma za uszami. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi również postępowanie dotyczące sieci z innego powodu. Niedawno wyszło na jaw, że Biedronka podaje inne ceny towarów na półkach, niż potem wychodzi to przy kasie. Sieci grozi kara w wysokości 5 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News