Biebrzański Park Narodowy uratowany
fot.Beata Zawadzka/East News 24.04.2020. Goniadz. Biebrzanski Park Narodowy, laki po pozarze..n/z: banner w podziekowaniu dla strazakow
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym opanowany. Co więcej, to nie jedyna dobra wiadomość

Biebrzański Park Narodowy pokonał rozprzestrzeniający się od kilku dni pożar. Trwa dogaszanie pojedynczych ognisk, ale sytuacja jest opanowana. Co więcej, nie jest to jedyna dobra wiadomość z tych rejonów.

Biebrzański Park Narodowy w ogniu

Biebrzański Park Narodowy od niedzielnego wieczora walczył z żywiołem. Wczoraj pierwszy raz od kilku dni strażacy przekazali pozytywne informacje - pożar kilku tysięcy hektarów łąk, bagien i lasu został opanowany.

Przed południem straż pożarna oznajmiła, że pożar osiąga rozmiary 5,3 tys. ha i się nie rozprzestrzenia. Drugą pozytywną informacją jest fakt, że ogień nie wniknął w głąb torfowisk, co oznacza, że pożar przybrał charakter jedynie powierzchniowy. Teraz wszyscy czekają na obfite deszcze, które zakończą już ostatecznie biebrzański dramat.

Komendant wojewódzki PSP w Białymstoku Jarosław Wendt wyznał, że gdyby ogień dotarł w głąb torfowiska to straty dla przyrody byłyby ogromne, ponieważ „torf odbudowuje się jeden milimetr rocznie, więc jak się spali metr pod ziemią, to trzeba liczyć tysiąc lat na odnowienie tego torfowiska”.

Rzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśRzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśCzytaj dalej

Jednak w rozmowie z radiem Białystok uspokajał mówiąc, że „strażacy w dalszym ciągu dogaszają pogorzeliska i pojedyncze punkty ognisk” – oznajmił komendant wojewódzki PSP w Białymstoku Jarosław Wendt.

Akcja skupia się przede wszystkim na lesie wroceńskim i ma potrwać do soboty rano, kiedy to zostaną podjęte decyzje w sprawie dalszych działań.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Pełna mobilizacja

W gaszenie pożaru w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego zaangażowanych jest kilkaset osób – piszą wiadomosci.radiozet.pl.

Poza strażakami zawodowymi i OSP z żywiołem walczą również żołnierze obrony terytorialnej, służby leśne i parkowe, a nawet okoliczni mieszkańcy. W akcji z powietrza bierze udział także 6 samolotów i 2 śmigłowce, które okazują się szczególnie użyteczne, ponieważ mogą nabierać wodę bez lądowania.

Komendant wojewódzki wspomniał, że rozważana jest budowa mostu na Biebrzy na potrzeby akcji. Z powodu niskiego poziomu wody w rzece nie można było przeprowadzić transportu ludzi i sprzętu.

„Poprosiliśmy wojsko o zbudowanie takiego zastępczego przejścia przez tę rzekę" – wyznał Wendt.

Biebrzański Park Narodowy to największy z 23 parków narodowych w Polsce, którego powierzchnia wynosi 59 tys. ha. Na jego terenie znajdują się cenne przyrodniczo obszary bagienne. Biebrza to siedlisko wielu rzadkich gatunków zwierząt m.in. łosi oraz ptaków wodno-błotnych.

Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News