fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 01.08.2019. n/z Tlum pieszych na chodniku.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Maja 2020

Następny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconych

Biblioteki w Warszawie będą stopniowo otwierane od poniedziałku, 11 maja. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w związku z epidemią. W bibliotece będzie obowiązywał m.in. limit osób i brak wolnego dostępu do półek.

Biblioteka znów czynna, ale na warszawskich zasadach

Na początku maja rząd zaczął wdrażać drugi etap odmrażania gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami umożliwiono otwarcie od 4 maja niektórych instytucji kulturalnych, takich jak biblioteki, muzea i galerie sztuki. Jednak ze względu na zbyt późne i nieprecyzyjne rekomendacje, w Warszawie placówki będą otwierane stopniowo i w późniejszych terminach. Władze miasta same zdecydują, kiedy będzie dobry moment na przywrócenie poszczególnych placówek.

Sondaż IBRiS: Duda nie wygrałby w I turze. Kto byłby jego kontrkandydatem w II turze?Sondaż IBRiS: Duda nie wygrałby w I turze. Kto byłby jego kontrkandydatem w II turze?Czytaj dalej

Biblioteki otwarte od 11 maja

W związku z tym Warszawa sama przygotowuje plan otwarcia, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Na początku mają zostać otwarte miejskie biblioteki, od 11 maja. W Warszawie jest ponad 200 bibliotek i punktów bibliotecznych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Szumowski przyłapany na gorącym uczynku, musiał się tłumaczyć. Daje zły przykład?

- Zdajemy sobie sprawę, że na ten moment czekało całe środowisko biblioteczne oraz czytelnicy, dlatego do ponownego otwarcia bibliotek podchodzimy przede wszystkim odpowiedzialnie. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancję bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom, związanym z epidemią - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej, cytowana w komunikacie miasta.

Miejskie biblioteki będą otwarte po spełnieniu wytycznych rządu, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Biblioteki Narodowej. Każda biblioteka przygotowuje procedurę funkcjonowania na czas epidemii koronawirusa.

Co się zmieni w bibliotekach?

Ze względu na zagrożenie koronawirusem biblioteki będą działać na nieco innych zasadach. Wśród nowych reguł funkcjonowania bibliotek (czytelnie zostaną otwarte dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki) są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na terenie biblioteki (informacja o maksymalnej liczbie osób będzie podana przed wejściem do biblioteki), brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających z biblioteki, szyby pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji dla pracowników bibliotek i czytelników.

Polacy ruszyli po gotówkę. Padł rekordPolacy ruszyli po gotówkę. Padł rekordCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiatr uszkodził dźwig. Drabina zwisała kilkadziesiąt metrów nad ziemią
  2. Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Koniec z noszeniem maseczek w każdym miejscu. Niespodziewana decyzja rządu Czech
Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajePolacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News