PHOTO:EAST NEWS/AFP Belarus' President Alexander Lukashenko anwers jounrnalists' questions at a polling station in Minsk on September 28, 2008. Belarussians voted in parliamentary elections that could determine whether President Alexander Lukashenko's regime warms to the West or moves deeper into Russia's orbit.
East News, ALEXANDER NEMENOV
Autor Kamila Jeziorska - 8 Listopada 2020

Łukaszenka otworzył elektrownię jądrową 50 km od Wilna. Białoruś obwołał potęgą nuklearną

Białoruś już oficjalnie można zaliczyć do państw korzystających z elektrowni jądrowych. Aleksandr Łukaszenko podczas otwarcia białoruskiej elektrowni mówił, że jego kraj staje się potęgą nuklearną.

Białoruś otwiera elektrownię atomową

Sytuacja związana z wyborami na Białorusi ucichła w ostatnim czasie, a prezydent kraju, Aleksandr Łukaszenka nie słabnie w swoich działaniach. W sobotę zainaugorwał otwarcie elektrowni atomowej na Białorusi w Ostrowcu przy granicy z Litwą.

Decyzja zapadła, już od poniedziałku możesz mieć problem na granicy. Przejedziesz, ale jest warunekDecyzja zapadła, już od poniedziałku możesz mieć problem na granicy. Przejedziesz, ale jest warunekCzytaj dalej

- To historyczny moment, nasz kraj staje się potęgą nuklearną - powiedział przywódca Białorusi cytowany przez Biznes Interię i dodał, że to właśnie ta inwestycja jest gwarantem bezpieczeństwa nuklearnego kraju. Wykorzystał tę okazję także do kształtowania stosunków z Rosją.

Prezydent Białorusi zaproponował, aby rosyjska firma Rosatom, odpowiadająca za wybudowanie elektrowni atomowej w kraju, otworzyła swą białoruską filię. Jak podaje Biznes Interia, w otwarciu elektrowni atomowej na Białorusi wziął udział sam prezes koncernu, Aleksiej Lichaczew. Co więcej, w trakcie rozmów padła propozycja budowy reaktora jądrowego na potrzeby Białoruskiej Akademii Nauk.

Jednakże wybudowana na Białorusi elektrownia budzi ogromne obawy części społeczności międzynarodowej. Najbardziej zaniepokojeni działaniami Białorusi są Litwini, bowiem elektrownia o mocy 2400 MW stanęła niedaleko granicy z Wileńszczyzną.

Niemcy wyemitują specjalną monetę. Piękny gest Bundesbanku w stronę PolskiNiemcy wyemitują specjalną monetę. Piękny gest Bundesbanku w stronę PolskiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Białoruś potęgą nuklearną Europy?

Co więcej, swoje obawy w kwestii elektrowni wyraziła także Łotwa, która z kolei zapowiedziała weryfikację kontraktów z Rosją na zakup energii elektrycznej. Kraj podkreślił, że jego wątpliwości związane są z przypuszczeniami, iż Rosjanie mogą próbować sprzedawać swoim kontrahentom energię wyprodukowaną na Białorusi.

Elektrownia jądrowa na Białorusi wzbudziła także wątpliwości wśród krajów bałtyckich oraz samej Unii Europejskiej. "Litwa uważa, że białoruska elektrownia jądrowa narusza międzynarodowe konwencje z Espoo i Aarhus i zasady współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)", pisze Biznes Interia.

Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciWaloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciCzytaj dalej

Budowa białoruskiej elektrowni atomowej kosztowała 10 mld dolarów. Agencja Reuters zaznacza, że aby koszt inwestycji się zwrócił, Białoruś musi sprzedawać energię do krajów trzecich. Pierwszy blok został uruchomiony 11 października na minimalnej mocy.

Z założeń białoruskiej inwestycji wynika, że ma ona produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Pierwszy blok z pełną mocą ma zacząć działać już w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że nie odbije się to na bezpieczeństwie państw UE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Naukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićNaukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News