Pracę straciło już 7 tysięcy osób
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Października 2019

7 tys. już ją straciło, kolejne tysiące zaraz stracą. Ciebie też mogą zwolnić

Bezrobocie już niedługo może się znacznie zwiększyć w Polsce. Przewidywania rynku pracy nie są optymistyczne - pracownicy odczują spadek liczby zatrudnienia, a pracodawcy będą musieli się zmierzyć z rosnącą płacą minimalną i spowolnieniem gospodarczym.

Bezrobocie będzie większe

Bezrobocie od dawna w Polsce stoi na rekordowo niskim poziomie, Jednak prognozy są dosyć pesymistyczne - już niedługo bezrobocie się zwiększy. Lecz nie tylko pracownicy odczują skutki ostatnich politycznych decyzji. Pracodawcy będą się zmagać z rosnącymi kosztami, a gospodarka znacznie wyhamuje.

Jeszcze we wrześniu dane GUS-u wskazywały, że przewaga optymistów, którzy uważali, że bezrobocie będzie maleć, nad pesymistami wynosiła 10 pkt. proc. Jednak miesiąc później ten sam GUS wskazał, że różnica ta zmalała do 2,5 pkt. proc. przewagi - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jest to największa, tak drastyczna zmiana od trzech lat. Polacy obawiają się, że bezrobocie będzie większe, a ciągłe podwyższanie płacy minimalnej i nadchodzące spowolnienie gospodarcze tylko wzmacnia poczucie i zagrożenia i pesymistyczne prognozy. O wyhamowaniu gospodarki zaczynają już wspominać niektórzy politycy, jak ostatnio Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia autaKolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia autaCzytaj dalej

Pracę straciło już 7 tysięcy osób

Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie miał największy wpływ na te branże, które aktualnie płacą poniżej średniej krajowej i to pracownicy z tych branży są narażeni na bezrobocie. W takich branżach od stycznia do września już zatrudnienie obniżyło się o ok. 7 tysięcy osób. Chodzi produkcję odzieży (średnia płaca 3008 zł brutto), produkcję skór i wyrobów skórzanych (3283 zł), a także administrowanie i działalności wspierające (3738 zł) - podaje portal money.pl.

Jeff Bezos nie jest już najbogatszy na świecie. Został nieoczekiwanie zdetronizowanyJeff Bezos nie jest już najbogatszy na świecie. Został nieoczekiwanie zdetronizowanyCzytaj dalej

Będzie gorzej

Niestety coraz więcej przedsiębiorstw rozważa ograniczenie liczby pracowników. Przyczyna jest prosta - to rosnące koszty, które będą się odbijać na budżetach firm. Już teraz do ograniczenia zatrudnionych pracowników zbiera się branża handlowa, hurtownie oraz sektor budowlany.

Bezrobocie może dotknąć w największym stopniu osób pracujących w branżach, które obecnie płacą mniej niż wynosi minimalna krajowa stawka. “Dziennik Gazeta Prawna” przytacza przykład branżę ochroniarską, gdzie ochroniarzy będą zastępować systemy monitoringu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News