Bezrobocie w Polsce wzrośnie w skutek pandemii
Pixabay/1820796
Autor Maria Glinka - 24 Marca 2020

W lutym bezrobocie bez zmian. Ale danych za marzec boją się wszyscy, mowa o dwucyfrowym wyniku

Bezrobocie w lutym wyniosło 5,5, proc. – tyle samo co w styczniu 2020 r. Eksperci przewidują jednak drastyczny skok tego wskaźnika w marcu z powodu konsekwencji wywołanych przez koronawirusa.

Bezrobocie stabilne, ale niezbyt długo

Bezrobocie w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. utrzymywało się na jednakowym poziomie (5,5 proc.). GUS poinformował, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w lutym (919,9 tys. osób) była nieznacznie mniejsza niż w styczniu bieżącego roku (922,2 tys. osób).

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przedstawione dane nie mają pokrycia w aktualnej, pochłoniętej pandemią rzeczywistości.

Ekonomista jest przekonany, że utrzymanie bezrobocia na tym poziomie, wobec rozprzestrzeniania się wirusa po Polsce, jest niemożliwe. „Marzec i kwiecień pokażą nam wzrosty tego wskaźnika” i unaocznią skalę konsekwencji, z jakimi zmaga się rynek pracy w dobie pandemii – podaje biznes.radiozet.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Rząd zakazał sprzedawania Polakom maseczek i płynów dezynfekujących. Od wtorku już ich nie zamówicie z popularnej strony

Najgorsze wyniki dopiero przed nami

Zgodnie z analizami ekspertów w najbliższych miesiącach pracę może stracić od 700 tys. do nawet miliona Polaków. Wszystko w związku z ograniczeniami działania niektórych firm, które wprowadzono w naszym kraju. Aktualnie większość firm pracuje zdalnie, a w galeriach handlowych zamknięte są wszystkie sklepy poza spożywczymi, aptekami, pralniami i drogeriami. Od 15 marca do 10 kwietnia zamknięte są także wszystkie przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe.

Te niezbędne rozwiązania w dobie pandemii mogą negatywnie wpłynąć na stan krajowej gospodarki. Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy, prognozuje, że bezrobocie może wynieść nawet kilkanaście procent przy PKB na poziomie minus 4 proc.

Ekonomiści zwracają uwagę, że pokonanie koronawirusa nie będzie oznaczało powrotu do rzeczywistości sprzed pandemii. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będą musieli przygotować się do funkcjonowania w zupełnie innych warunkach mimo że „nie wszystkie konsekwencje zakazów wprowadzonych z powodu wirusa będą odczuwalne od razu” – podkreśla Lorenc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. 45-latek przebywał na domowej kwarantannie. Policja bada przyczynę jego śmierci
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Najpierw trzęsienie ziemi, a kilkanaście godzin później gigantyczny pożar. Porażające doniesienia z europejskiego kraju
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News