bezrobocie
Pixnio
Autor Paulina Musianek - 23 Października 2019

Bezrobocie zagląda nam w oczy. Połowa zawodów niebawem zniknie z rynku

Bezrobocie może dotknąć wiele grup zawodowych. Powstają nowe zawody, inne zanikają. Jedyną szansą na pracę dla wielu będzie tylko przekwalifikowanie się.

Bezrobocie dotknie wielu

Bezrobocie może dotknąć w przyszłości tych grup zawodowych, które będą wypychane z rynku przez postępująca automtyazcję. Do 2030 roku aż 375 milionów pracowników będzie musiało się przekwalifikować, jeśli będą chcieli wciąż pracować. Zatem jakie kompetencje będą już niedługo najbardziej ceniowe przez pracodawców? Jak informuje superbiz.se.pl, Indeed Hiring Lab przeprowadził badania, z których wynika, że już teraz jedną z największych wartości mają umiejętności z zakresu STEM (z ang. science, technology, engineering, math). Jednak nie jest to kompletnym przepisem na sukces. Niezwykle ważne będą również umiejętności miękkie, czyli np. łatwe przystosowywanie się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

– Trzech na czterech specjalistów prowadzących rekrutacje uznaje kompetencje miękkie za zdecydowanie ważniejsze niż wiedza techniczna czy nawet referencje. Pojęcie edukacji przyszłości z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Kompetencje przyszłości takie, jak samoświadomość, zapamiętywanie, łatwość adaptacji, kreatywność, rozwiązywanie problemów, umiejętność pełnienia różnych ról w grupie oraz krytyczne myślenie są determinantami odnoszenia sukcesu w przyszłości. Naszą misją jest wychowywanie dzieci tak, aby radziły sobie w nieustannie zmieniającym się świecie – mówi portalowi Karina Trafna, prezes sieci przedszkoli KIDS&Co. Istotne będą również języki obce.

Nowe 500 plus. Dostać będą mogli absolutnie wszyscyNowe 500 plus. Dostać będą mogli absolutnie wszyscyCzytaj dalej

Jakie zawody znikną w przyszłości?

Najbardziej zagrożone są zawody, w których praca opiera się na powtarzalnych czynnościach. Zatrudnienia w przyszłości może nie znaleźć np. kasjer (zastąpi go samoobsługowa kasa), kierowca tira (samosterujące pojazdy), pracownik centrum obsługi klienta (boty), a nawet prawnik (jego pracę wykona specjalna aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która pozwoli wybrać np. optymalną ścieżkę rozwodu). Poza tym naukowcy z Oxfordu ostrzegają telemarketerów, recepcjonistów, ochroniarzy czy bibliotekarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Bardzo złe wiadomości dla Tadeusza Rydzyka. Jest gorzej, niż myślał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News