Bezrobocie w Polsce rośnie
eastnews/Marcin Smulczyński
Autor Radosław Święcki - 4 Lutego 2021

Bezrobocie w Polsce rośnie. Resort podał niepokojące dane

Bezrobocie w Polsce niestety rośnie. Według podanych dziś przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii danych stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 6,5 proc. To oznacza wzrost o 0,3 pkt. proc. w porównaniu z grudniem zeszłego roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Bezrobocie w styczniu nieznacznie wzrosło
  • W którym województwie bezrobocie przekracza 10 proc.
  • Jak wygląda sytuacja Polski pod względem bezrobocia na tle UE

Bezrobocie rośnie

Niepokojące dane dotyczące bezrobocia przyniósł czwartek. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało, że szacowana przez resort stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu tego roku 6,5 proc. To oznacza, że bezrobocie w porównaniu z grudniem zeszłego roku wzrosło 0,3 pkt. proc., zaś w porównaniu ze styczniem 2020 roku mamy wzrost o 1 pkt. proc.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomina w komunikacie, że także w poprzednich latach (w 2018 i 2019 roku) stopa bezrobocia w styczniu rosła (wówczas o 0,3 pkt. proc.).

Resort podkreśla, że wzrost bezrobocia na początku roku to stałe zjawisko polskiego rynku pracy, związane z sezonowością zatrudnienia i upływem z końcem roku okresu na jaki zawarte były umowy czasowe, czy zakończeniem udziału w działaniach aktywizacyjnych. Wiceszefowa MRPiT Iwona Michałek zwraca uwagę, że tym razem doszły do tego również wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

- W urzędach pracy w styczniu br. rejestrowali się przede wszystkim sprzedawcy, kucharze, pomocniczy robotnicy budowlani czy gospodarczy, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy i murarze. Są to zawody, w których od lat rejestruje się najwięcej bezrobotnych – mówi cytowana w komunikacie wiceminister Michałek.

Z danych przedstawionych dziś przez resort rozwoju, pracy i technologii wynika, że w końcówce stycznia tego roku liczba osób bez pracy wyniosła 1 089 600 i w porównaniu z końcem zeszłego roku wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.

Resort zaznacza, że w żadnym z regionów naszego kraju stopa bezrobocia nie przekroczyła 11 proc. Z największym bezrobociem na poziomie 10,6 proc. mamy do czynienia w województwie warmińsko-mazurskim, zaś najniższe, bo na poziomie zaledwie 3,9 proc. występuje w Wielkopolsce.

Prawie najlepsi w UE

Tymczasem jak niedawno informowaliśmy, według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w grudniu 3,3 proc. (metodyka jest tu inna od krajowej, gdyż nie uwzględnia się osób poszukujących zatrudnienia), podczas gdy średnia unijna to 7,5 proc. Daje to Polsce drugie miejsce (wyprzedzają nas tylko Czechy) pod względem państw z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

W ocenie ekspertów utrzymanie niskiego bezrobocia będzie jednak trudne, gdyż zwolnienia - w firmach dotkniętych wskutek obostrzeń spadkiem obrotów i nie objętych pomocą od państwa – są kwestią czasu. Uznają oni jednak za mało prawdopodobny powrót do bezrobocia na dwucyfrowym poziomie, które miało miejsce w naszym kraju jeszcze pięć lat temu.

- Rynek pracy w Polsce wykazuje się odpornością na kryzys wywołany COVID-19, co potwierdzają dane Eurostatu. Dzięki instrumentom kierowanym do polskich przedsiębiorców udało nam się ochronić 6,7 mln miejsc pracy – przypomina wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Wiceminister podkreśla jednak, że jeśli bezrobocie będzie niepokojąco rosnąć, to rząd podejmie działania, które będą miały na celu ograniczenie negatywnego wpływu zamknięcia gospodarki, przede wszystkim na rynek pracy. Jakie będą to działania? Tego nie wiadomo.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News