Bezrobocie w Polsce stosunkowo niskie
eastnews/Piotr Molecki
Autor Radosław Święcki - 2 Lutego 2021

Bezrobocie w Polsce nie takie straszne? Od pierwszego miejsca w UE dzieli nas włos

Choć bezrobocie w Unii Europejskiej w minionym roku znacząco wzrosło, w Polsce ten wzrost był niewielki. I to na tyle niewielki, że pod względem stopy bezrobocia dzieli nas już tylko krok od bycia liderem. Lepszy jest tylko jeden z naszych sąsiadów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie według Eurostatu jest bezrobocie w Polsce
  • W jakim kraju sytuacja jest pod tym względem lepsza
  • Czy stosunkowo niskie bezrobocie może się utrzymać

Bezrobocie w Polsce (prawie) najniższe w UE

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej, jak pokazują dane Eurostatu, wyniosła pod koniec ubiegłego roku 7,5 proc., podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku było to 6,5 proc. Wyższa, bo na poziomie 8,3 proc. stopa bezrobocia występuje w krajach należących do strefy euro, gdzie rok wcześniej było to 7,4 proc. Bez pracy w końcówce 2020 roku w UE było jak podaje Bankier.pl w sumie 16 mln osób, z czego ponad 13,5 mln w krajach strefy euro.

Stopa bezrobocia w Polsce według Eurostatu wyniosła w grudniu zeszłego roku 3,3 proc. wobec 2,9 proc. pod koniec 2019 roku, co oznacza, że wzrost bezrobocia w naszym kraju był stosunkowo niewielki. Jak to się ma do danych Głównego Urzędu Statystycznego i resortu pracy zgodnie z którymi stopa bezrobocia pod koniec 2020 roku przekraczała 6 proc.? Jak przypomina Business Insider Polska metodyka unijna jest nieco inna od krajowej, gdyż nie uwzględnia osób, które nie szukają zatrudnienia.

Choć dane Eurostatu różnią się od krajowych, to pozwalają na porównanie sytuacje w naszym kraju z sytuacją w krajach UE. Porównanie to jest dla Polski nader korzystne. Stopa bezrobocia na poziomie 3,3 proc. to świetny wynik biorąc pod uwagę średnią unijną, która jak wspomniano wynosi 7,5 proc. Jesteśmy pod tym względem wiceliderem w Unii.

Wiceliderem, gdyż najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Czechach (3,1 proc.). Najgorzej natomiast sytuacja wygląda w Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia wynosi 16,2 proc.

Tym samym pod względem niższej stopy bezrobocia wyprzedzają nas nieznacznie tylko nasi południowi sąsiedzi, gdzie jak zauważa Business Insider Polska bezrobocie w ostatnim czasie zauważalnie rośnie (w grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia wzrosła z 2,9 proc. do wspomnianych 3,1 proc.).

Będzie gorzej?

Czy zatem jesteśmy tylko o krok od stania się unijnym liderem pod względem najniższego bezrobocia? Nie można tego wykluczyć, ale jak zauważają eksperci utrzymanie tak niskiego wskaźnika nie będzie łatwe.

- Mając na uwadze obecną sytuację, dalsze utrzymanie bezrobocia na dotychczasowym poziomie wydaje się niemożliwe, a przynajmniej mało prawdopodobne. W pierwszej kolejności zwalniać będą te firmy, które mają drastyczny spadek obrotów, a nie są objęte wsparciem – komentuje w rozmowie z Business Insider Polska Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Fedorczuk stopa bezrobocia do końca 2021 roku urośnie o 1,3 pkt. proc. Ekspertka uspokaja jednak, że powrót do dwucyfrowych wskaźników sprzed lat jest mało prawdopodobny.

- Sytuacja, w której stopa bezrobocia wzrośnie do wartości sprzed dekady jest mało prawdopodobna - mamy coraz mniejsze zasoby pracowników z uwagi na trendy demograficzne, a około milionowa grupa cudzoziemców stanowi swoistego rodzaju bufor chroniący nasz rynek pracy – podkreśla ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przypomnijmy, że z dwucyfrowym bezrobociem na poziomie 10 proc. mieliśmy do czynienia mniej więcej pięć lat temu. Najbardziej dramatyczna sytuacja pod tym względem miała miejsce na początku tego wieku, gdy stopa bezrobocia przekraczała 20 proc., a bez pracy było ponad 3 mln Polaków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News