bez gmo
Flickr/Babij
Autor Komunikaty prasowe - 6 Stycznia 2020

Rewolucyjne zmiany w znakowaniu żywności. Mogą one jednak wprowadzać w błąd

“Bez GMO” w przypadku produktów roślinnych i "Bez stosowania GMO" w przypadku żywności pochodzenia odzwierzęcego - takie oznaczenia żywności zaczęły obowiązywać od 1 stycznia tego roku. “Nowy system znakowania ma pomóc konsumentom w świadomym wyborze, ale może jednak wprowadzać w błąd” - podaje “Fakt”.

“Bez GMO” i "Bez stosowania GMO". Nowe oznaczenia

“Bez GMO” w przypadku produktów roślinnych i "Bez stosowania GMO" w przypadku żywności pochodzenia odzwierzęcego - takie oznaczenia żywności zaczęły obowiązywać od 1 stycznia tego roku. “Do tej pory warunki stosowania takich oświadczeń nie były w żaden sposób wprost uregulowane, natomiast teraz prawodawca przewidział określone wymogi, jakie muszą spełnić producenci , żeby takie oznaczenia na etykietach mogły się pojawiać” - mówi agencji “Newseria Biznes” dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska z Centrum Prawa Żywnościowego.

Muszą zostać spełnione dwa warunki

Oznaczeniem "Bez GMO" mogą zostać opatrzone przez producentów produkty, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. “Taka żywność nie może zawierać GMO, składać się z GMO ani być wyprodukowana za pomocą GMO. Na rynku musi też znajdować się odpowiednik, który jest genetycznie modyfikowany. Hasło "Bez GMO" będzie więc mogło pojawić się na kukurydzy, ponieważ na rynku europejskim jest dozwolona kukurydza GMO, ale nie będzie mogło pojawić się na puszce groszku, bo ten nie został wpisany do unijnego rejestru roślin genetycznie modyfikowanych, które mogą być wprowadzane do obrotu” - tłumaczy dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówKomornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówCzytaj dalej

Nowe przepisy mogą wprowadzać w błąd

Według ekspertki nowe przepisy mogą być jednak mylące dla konsumentów. Na przykład, jeśli chodzi o produkty, które pochodzą od zwierząt leczonych genetycznie modyfikowanymi lekami lub karmionych modyfikowaną paszą, mogą również być opatrzone znakiem o produkcji bez zastosowania GMO.

“Prawodawca wprowadza okresy karencji, czyli okresy, w których zwierzęta będą mogły być karmione paszami genetycznie modyfikowanymi. Mówimy tutaj tylko o okresie karencji przed wyprodukowaniem wyrobu gotowego, czyli wypuszczeniem na rynek jajek, mleka czy mięsa. W tym czasie rzeczywiście nie będzie można stosować pasz genetycznie modyfikowanych, ale przed nim będzie można. Dlatego jeśli chodzi o pełną informację, to mam wątpliwość, czy rzeczywiście konsumenci będą do końca świadomi tego, co stoi za tymi oznaczeniami” - podsumowuje ekspertka Centrum Prawa Żywnościowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News