
Bella Ciao zamiast nawoływania do modlitwy. Świątynie w tureckim Izmirze zhakowane, akcja stała się hitem
Piosenka Bella Ciao rozbrzmiała w kilku meczetach w Izmirze. Ta niecodzienna sytuacja była wynikiem ataku hakerskiego, którego ofiarą padły świątynie w tureckim mieście. Nagrania cieszą się dużą popularnością w sieci, a władze Turcji już rozpoczęły śledztwo w tej sprawie.
Bella Ciao w Izmirze
Pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich Bella Ciao niosła się wczoraj po Izmirze. Wszystko przez cyberatak na meczety, w wyniku którego zamiast nawoływania do modlitwy słychać było ten popularny utwór.
Tureckie władze zdecydowanie potępiły incydent, a lokalny oddział tureckiego Dyrektoriatu ds. religii rozpoczął dochodzenie, zgłaszając sprawę na policję. Prokuratura w Izmirze wszczęła śledztwo także przeciwko użytkownikom portali społecznościowych, którzy umieścili filmiki z Bella Ciao w Internecie. Są podejrzani o „oczernianie wartości religijnych”. Tak zdecydowane kroki wynikają z faktu, że Izmir to miasto świeckie, które uchodzi za ostoję głównego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) – podają wiadomosci.radiozet.pl.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia
Pieśń Bella Ciao rozbrzmiała w szczególnym czasie dla muzułmanów
Media skorelowane z tureckim rządem określiły występek „skandalem” i „podłym atakiem na meczety”, które w związku z pandemią zostały zamknięte. Omer Celik, rzecznik islamsko-konserwatywnej partii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zapowiedział na Twitterze, że „znajdą się sprawcy tego odrażającego czynu”.
Piosenka Bella Ciao płynąca z meczetów w Izmirze wzbudza szczególnie dużo kontrowersji ze względu na trwający ramadan, święty miesiąc dla muzułmanów. Jest to szczególny czas dużych wyrzeczeń, w którym wierzący poszczą od wschodu do zachodu.
Bella Ciao to jedna z najbardziej znanych włoskich pieśni antyfaszystowskich, która powstała ok. 1942 r. Wzrost jej popularności w ostatnim czasie ma związek z wykorzystaniem utworu w serialu „Dom z papieru”, dostępnym na platformie streamingowej Netflix.
ZOBACZ TAKŻE:
- Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
- Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Polacy muszą się przygotować. Wielkie zmiany w lotach po Polsce, trzeba znać szczegóły
