BiznesINFO.pl
pexels-pixabay-357514

Biznes Info

Będą zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

26 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Czekaj na wpis do księgi wieczystej i płać – tak w tej chwili wygląda rzeczywistość osób, które zaciągają kredyt hipoteczny na mieszkanie. Teraz banki stracą te wpływy, a wpisy do ksiąg wieczystych mają przyspieszyć – informuje RMF FM.

Jak przypomina RMF FM dopóki wpis do księgi wieczystej nie zostanie dokonany, bank uważa taką transakcję za ryzykowną. Zabezpiecza się poprzez podniesienie raty kredytu - w większość przypadków jest to od 300 do 500 złotych miesięcznie. Gdy wpis już widnieje w księdze, rata kredytu spada o koszt tego swoistego ubezpieczenia.

biznesinfo-1

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

CZYTAJ DALEJ

Jak zauważa rozgłośnia problem z wydziałami ksiąg wieczystych narasta od lat. Sądy, które procedury te załatwiały dekadę temu w tydzień, dziś dokonują wpisu do księgi wieczystej po co najmniej sześciu miesiącach.

Będą zmiany

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by dodatkowa opłata przekształciła się w kaucję, którą bank będzie zwracał po wpisaniu kredytobiorcy do księgi wieczystej.

Jak podało RMF FM, w przyszłym tygodniu projektem w tej sprawie ma zająć się Rada Ministrów. "Jeśli uzyska międzyresortową akceptację, to w lutym trafi pod obrady Sejmu. Być może od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty" – czytamy.

Ministerstwo sprawiedliwości myśli jeszcze nad jedną zmianą, która ma przyspieszyć wpisywanie hipotek do ksiąg wieczystych. "Resort chce, by wpisów do ksiąg wieczystych dokonywały nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne. Obywatel mógłby wybrać, czy chce dokonać wpisu do księgi wieczystej w sądzie, czy też u notariusza" – zauważa RMF FM.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >