PHOTO LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS KRAKOW ROZPRAWA BEATY SZYDLO W SPRAWIE WYPADKU KOLUMNY RZADOWEJ W OSWIECIMIU N/Z SEBASTIAN KOSCIELNIK KIEROWCA SEICENTO 31/10/2018 SZYDLO RZAD PIS POLITYKA WYPADEK SEICENTO KOLIZJA ROZPRAWA SAD KIEROWCA WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
East News/Lukasz-Gagulski
Autor Kamila Jeziorska - 10 Lipca 2020

Zaskakująca decyzja Beaty Szydło po wyroku za wypadek w Oświęcimiu. Była premier zdziwiła Polaków

W czwartek oświęcimski sąd wydał wyrok w sprawie wypadku rządowej kolumny, w której jechała Beata Szydło. Kierowca Fiata Seicento został uznany za winnego spowodowania wypadku, ale w swoim wyroku sąd uznał, że kierowca BOR także naruszył przepisy.

Wypadek Beaty Szydło

Do wypadku z udziałem rządowej kolumny, w której jechała m.in.: Beata Szydło doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. Funkcjonariusze podali do wiadomości, że rządowe auta wyprzedzały jadącego fiatem seicento Sebastiana Kościelnika (mężczyzna zgodził się na ujawnienie swojego imienia i nazwiska). Mężczyzna przepuścił pierwsze z trzech aut rządowej kolumny, a następnie zaczął skręcać. Finalnie, kierowca uderzył w auto, w którym znajdowała się ówczesna premier, a te zjechało na bok i walnęło w drzewo.

Mężczyźnie postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku. Prokuratura w akcie oskarżenia wyraźnie podkreśliła, że kierowca seicento nie wykazał się należytą ostrożnością, nie obserwował jezdni za swoim autem i nie upewnił się, czy pojazd uprzywilejowany jest jeden, czy więcej - podaje PAP. Na pierwszym przesłuchaniu mężczyzna przyznał się do winy, natomiast potem zmienił zeznania.

Beata Szydło dostanie 1 tys. nawiązki

Początkowo prokuratura chciała warunkowego umorzenia śledztwa, ale finalnie oskarżony wraz ze swoim pełnomocnikiem nie zgodzili się na takie rozwiązanie. -Gdyby nie miał tej wiedzy, którą dostarczył mu obrońca, tak właśnie by było. Być może na podstawie tego, co zobaczyłby w aktach podjąłby błędne przekonanie, że jego sytuacja jest beznadziejna. Rolą obrońcy jest pokazać mu elementy, które wskazują na jego korzyść - powiedział mec. Władysław Pociej w wywiadzie dla Onetu.

Stanął przed sądem, bo puścił bąka. Bezprecedensowy proces we WrocławiuStanął przed sądem, bo puścił bąka. Bezprecedensowy proces we WrocławiuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Nagle TVP przestało działać, również strony internetowe. Co się dzieje, czyżby atak hakerski czy zwykłe problemy techniczne?

Finalnie kierowca seicento musi zapłacić 1 tys. nawiązki osobom, które zostały poszkodowane w wypadku, czyli Beacie Szydło oraz funkcjonariuszowi BOR. Sędzia Agnieszka Pawłowska w uzasadnieniu wskazała, że Kościelnik nie zachował ostrożności oraz nie obserwował drogi. Jednocześnie podkreśliła, że przepisy złamał także kierowca auta Beaty Szydło. Wyjaśniła, że mężczyzna nie poinformował innych uczestników ruchu drogowego, że kolumna samochodów jest uprzywilejowana. Sąd zdecydował się skierować zawiadomienie do prokuratury o tym, że kierowca limuzyny rządowej zdecydował się na manewr wyprzedzania na skrzyżowaniu i przekroczenie podwójnej ciągłej linii - informuje PAP.

Prokurator zapytał oskarżonego czy podziękował kierowcy rządowej limuzyny za uratowanie mu życia, gdyż ten manewrował autem tak, aby Kościelnikowi nic się nie stało. Co więcej, oskarżyciel zapytał także o to czy 21-letni kierowca seicento przeprosił Beatę Szydło i funkcjonariusza BOR za doznane przez nich obrażenia. -Słowa prokuratora były mocno nie na miejscu (...) Było to po prostu bezczelne z jego strony - cytuje Kościelnika TVN24.

Od lipca zmiany w 500 plus. Kto musi ponownie złożyć wniosek, a kto nie?Od lipca zmiany w 500 plus. Kto musi ponownie złożyć wniosek, a kto nie?Czytaj dalej

Ziobro o wyroku w sprawie wypadku Beaty Szydło

Głos w sprawie wyroku w sprawie wypadku rządowej kolumny, którą jechała Beata Szydło postanowił także zabrać Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny. -Wyrok sądu w Oświęcimiu przeczy narracji medialnej, którą słyszeliśmy, sąd uznał winę kierowcy, który był pod zarzutem prokuratorskim spowodowania wypadku - powiedział na konferencji prasowej w Lublinie.

- Słyszałem, iż sąd orzekł o warunkowym umorzeniu postępowania, a to z instytucji tej wnioskując wynika, że przyjął winę kierowcy, który był pod zarzutem prokuratorskim spowodowania wypadku, będącego w zainteresowaniu całej Polski przez długie miesiące - powiedział MS, ale podkreślił, że nie zna szczegółów wyroku, ponieważ jest w drodze w woj.lubelskim. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny, a oskarżony zapowiada apelację. -Bijemy się tu o zasady - powiedział mec. Pociej, który reprezentuje Kościelnika pro bono i w oświadczeniu potwierdził wniesienie apelacji do Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Zaskakująca decyzja Beaty Szydło w sprawie nawiązki

- Ponieważ sprawa ta budzi zbędne emocje niektórych mediów, pomimo nieprawomocności wyroku, chciałabym już teraz oświadczyć, że zrzekam się zasądzonej na moją rzecz nawiązki - powiedziała Beata Szydło cytowana przez portal Bankier.

Dzięki tej decyzji, kierowca Fiata Seicento nie będzie musiał płacić zasądzonego tysiąca złotych poszkodowanej Beacie Szydło. Ponadto sąd zwolnił go z kosztów procesu. Nie wiadomo jednak co z funkcjonariuszem BOR, któremu Kościelniak zgodnie z nieprawomocnym jeszcze wyrokiem sądu, jest winny nawiązkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda zwróciła się z ważnym apelem do wszystkich kobiet. Każda Polka powinna go przeczytać
  2. "O matkooo". Wystarczyła minuta, wszystko zaczęło latać. Z warzywniaka nic nie zostało [wideo]
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Zdjęcia - Zwolennik Andrzeja Dudy postanowił w nietypowy sposób wyrazić poparcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News