BDO działa już od dawna, ale jej rozszerzona, elektroniczna wersja jest obowiązkowa dopiero od 1 stycznia 2020 roku
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Stycznia 2020

Jest sposób na uniknięcie kolosalnych kar. Szykuje się amnestia dla niezarejestrowanych

Firmy, które jeszcze nie są zarejestrowane w BDO, mogą uniknąć kar dzięki przepisom działającym z mocą wsteczną - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

BDO sprawia kłopoty przedsiębiorcom i urzędnikom

Jeszcze przed nowym rokiem urzędy zaczęły pękać w szwach, ponieważ przedsiębiorcy wnioskowali o dopisanie do BDO - od 1 stycznia 2020 roku ewidencja śmieci jest możliwa tylko w formie elektronicznej. Ale nie wszystkie wnioski udało się rozpatrzyć, do czego przyczyniły się m.in. kłopoty z interpretacji przepisów - nie było oczywiste, kto musi dokonać rejestracji. Oprócz tego pojawiły się problemy techniczne z bazą, które nie ułatwiały pracy urzędnikom.

Pojawiły się wątpliwości, czy należy odbierać odpady od firm niezarejestrowanych w BDO. “DGP” podaje, że podejścia są różne. Niektóre firmy zajmujące się wywozem odpadów nie ryzykują, inne jednak decydują się odbierać śmieci, licząc, że uda się uniknąć kar.

Jest to możliwe, ponieważ przed końcem roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o odpadach. “Zaproponowany w nim artykuł 236a dopuszcza sporządzanie dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej do 30 czerwca 2020 r. Dodatkowo art. 3 projektu stanowi, że przepisy obejmują ewidencję prowadzoną od 1 stycznia 2020 r.” - czytamy.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

Można uniknąć kary

Dzięki ustawie z mocą wsteczną posiadacze odpadów, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji od początku nowego roku, tylko przy użyciu BDO, będą mieli możliwość uzupełnienia jej. “To pozwoli na uniknięcie sankcji - w przypadku tych, którzy będą mieli problemy z wypełnieniem obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem BDO” - pisze “DGP”.

Gazeta podaje, że projekt jest już po pierwszym czytaniu. O przesunięcie terminu obowiązkowej ewidencji BDO starali się przedsiębiorcy oraz przedstawiciele branży odpadowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Prosty i naturalny sposób na nadciśnienie. Aby go przygotować wystarczy kilka minut
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News