Bayer Full chińska kariera
ROBERT ZALEWSKI/East News
Autor Konrad Karpiuk - 17 Listopada 2020

Dopiero co przyznali mu miliony dotacji. Teraz okazuje się, że jeden z sukcesów Bayer Full jest tylko mitem

Bayer Full po głośnej aferze z dotacjami z Ministerstwa Kultury i niewybrednej wypowiedzi o Kulcie Kazika Staszewskiego znalazł się na celowniku internautów. Fala krytyki spadła szczególnie na lidera Sławomira Świerzyńskiego. Teraz okazuje się, że jeden z sukcesów zespołu był jedynie mitem.

Kontrowersje wokół Bayer Full po niesłynnej wypowiedzi lidera

Bayer Full, a konkretniej Sławomir Świerzyński z żoną mieli przytulić okrągłą sumkę z Funduszu Wsparcia Kultury (FWK). To już podburzyło internautów, ale prawdziwa burza dopiero miała się zacząć, po niesłynnym już wywiadzie z liderem zespołu.

Ostatecznie pieniędzy Świerzyński z żoną nie dostali, przez decyzję o wycofaniu środków, którą podjął resort kultury. Niedługo po tym gwiazda zespołu Bayer Full udzieliła wywiadu w Polsacie. Prowadząca program przytoczyła słowa Kazika Staszewskiego z zespołu Kult, który stwierdził, że pieniądze z FBW są "zabrane setkom tysięcy uczciwie zabranych ludzi". Sławomirowi Świerzyńskiemu puściły nerwy.

- Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem. A kto by chciał ich płytę kupić? [...] Kto pamięta taki zespół jak Kult, na litość boską? - oburzał się Świerzyński w Polsacie.

Chwilę później Świerzyński komentował, że jego zespół sprzedał 17 i pół miliona płyt, oraz zaznaczył, że odprowadził od tego duże podatki. Niedługo po tej wypowiedzi wylała się fala krytyki na lidera Bayer Full i przy okazji wiele osób dowiedziało się, że jeden z największych sukcesów zespołu od lat był zdementowany jako mit.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Dziennikarka TVP próbowała wtargnąć do siedziby Strajku Kobiet. Ochroniarz musiał siłą ją powstrzymać
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Bayer Full wcale nie zrobił kariery w Chinach?

Bayer Full na polskiej scenie jest od 36 lat i faktycznie ma na koncie wiele sukcesów. Zespół funkcjonuje do dziś, a hity takie jak "Majteczki w kropeczki", czy "Żono moja" znają setki tysięcy Polaków. Świerzyński swego czasu chwalił się również zawrotną karierą w Chinach i to właśnie niej dotyczą odkryte nieścisłości.

W 2013 roku w rozmowie z "Polska. The Times" twierdził, że rozmawiał z chińskim ministrem kultury, a także ambasadorem, a także udzielał wywiadów w chińskiej telewizji. Zespół miał na koncie 15 utworów po chińsku, ponadto według polskich mediów w Chinach było wyprodukowanych 67 mln płyt zespołu, co akurat ostatecznie zdementował sam wokalista.

- Udzieliłem im na nią licencji i tyle tylko mogą wyprodukować. Dowiedziałem się oczywiście, że to pic na wodę, fotomontaż. Ile wyprodukują, tyle wyprodukują, nikt tego nie wie. Mnie zapłacą za tyle, na ile się umówiliśmy - mówił lider Bayer Full.

Również w 2017 roku informację zdementowała Weronika Truszczyńska, polska vlogerka, która mieszka w Szanghaju. Jak powiedziała w jednym ze swoich vlogów, płyta została wydana tylko w Polsce, w Chinach do jej wydania nie doszło w ogóle.

- Ktoś mi w ogóle kiedyś powiedział, że zespół ten grał koncerty z nadania rządu. To jest oczywiście nieprawdą, bo zespół nie zagrał nigdy żadnego koncertu w Chinach. Oczywiście tam były próby podbicia rynku w Chinach. Przecież po coś powstały te piosenki po chińsku - tylko że to po prostu "nie pykło" - komentowała Weronika Truszczyńska.

Co ciekawe, jeszcze w 2011 roku reżyser Maciej Bochniak wyprodukował film "Miliard Szczęśliwych Ludzi" o podróży i występach Bayer Full w Chinach. Sam Świerzyński żartował wtedy, że jest traktowany przez Chińczyków jako "dziecko cesarza".

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News