BAT szczepionka na Covid-19
materiały prasowe
Autor Komunikaty prasowe - 2 Kwietnia 2020

British American Tobacco wspólnie z amerykańską biotechnologiczną spółką zależną pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19

Amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco (BAT), pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19. Obecnie przechodzi ona testy przedkliniczne. Jeśli badania powiodą się, BAT ma nadzieję, że przy wsparciu odpowiednich partnerów oraz agend rządowych, będzie można wyprodukować między 1 a 3 mln dawek szczepionki tygodniowo, począwszy od czerwca.

  • Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 bazuje na technologii opartej o szybkorosnące rośliny tytoniu. Trwają testy przedkliniczne.
  • Dzięki zastosowaniu roślin tytoniu można szybciej opracować bezpieczniejszą szczepionkę w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.
  • Firma będzie w stanie wyprodukować 1-3 mln dawek szczepionki tygodniowo.

KBP działa na zasadach komercyjnych, jednak intencją firmy jest to, żeby całość prac wokół tworzenia szczepionki przeciw COVID-19 odbywała na zasadach pro bono.

Do stworzenia szczepionki wykorzystuje się należącą do BAT technologię opartą o szybkorosnące rośliny tytoniu. Proces ten ma dużą przewagę w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami produkcji szczepionek:

Jest on potencjalnie bezpieczniejszy ponieważ rośliny tytoniu nie wytwarzają patogenów, które wywołują choroby u ludzi.
Pozwala on też na szybsze wytworzenie szczepionki, ponieważ składniki szczepionki odkładają się szybciej na roślinach tytoniu – w ciągu zaledwie 6 tygodni w porównaniu
z kilkoma miesiącami przy użyciu konwencjonalnych metod.
Formulacja szczepionki tworzona przez KBP pozostaje stabilna w temperaturze pokojowej, podczas gdy szczepionki produkowane metodą tradycyjną przeważnie wymagają chłodzenia.
Zakłada się, że szczepionka ta pozwoli uzyskać efektywną odpowiedź immunologiczną już po podaniu jednej dawki.
Reynolds American Inc, amerykańska spółka zależna należąca do BAT, w 2014 roku przejęła firmę KBP z myślą o użyciu unikalnej technologii opartej na wykorzystaniu roślin tytoniu w celu rozwoju nowych kategorii produktów, które nie są oparte na procesie spalania tytoniu.

W 2014 roku, firma KBP została zauważona przez media jako jedna z niewielu firm, które wyprodukowały ZMapp™, efektywny preparat stosowany w leczeniu wirusa Ebola . Przy produkcji tego leku KBP współpracowało z kalifornijską firmą Mapp BioPharmaceuticals oraz z Amerykańską Agencją ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju (BARDA)

KBP sklonowała ostatnio fragment sekwencji genetycznej COVID-19, co pozwoliło na wytworzenie potencjalnego antygenu – substancji, która wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu,
a w szczególności produkcję przeciwciał. Antygen ten został następnie wprowadzony do rośliny tytoniowej w celach reprodukcji, a potem kiedy rośliny zostały zebrane został on oczyszczony i obecnie poddany jest testom przedklinicznym.

BAT obecnie poszukuje możliwości współpracy z agendami rządowymi, żeby jak najszybciej przeprowadzić badania kliniczne. BAT wierzy, że dzięki wsparciu rządowych i pozostałych producentów będzie można wyprodukować między 1-3 mln dawek szczepionki tygodniowo.

Dr David O'Reilly, dyrektor badań naukowych, BAT powiedział: „Współpracujemy z Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków i szukamy wskazówek co do dalszych kroków. Współpracujemy również z brytyjskim Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz BARDA (Biomedical Advanced Research and Development) w USA, aby zaoferować nasze wsparcie i dostęp do naszych badań w celu przyspieszenia prac nad szczepionką na Covid-19.

Opracowanie szczepionki to trudne i złożone zadanie, ale wierzymy, że dokonaliśmy znaczącego przełomu dzięki naszej platformie technologicznej i jesteśmy gotowi do współpracy z rządami
i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w wygraniu wojny z Covid-19. W pełni zgadzamy się z apelem Organizacji Narodów Zjednoczonych o zaangażowanie całego społeczeństwa w walkę
z globalnymi problemami.

KBP od pewnego czasu pracuje nad alternatywnymi sposobami wykorzystania możliwości technologicznych, wiedzy i badań, jakimi dysponują producenci wyrobów tytoniowych. Jednym
z takich alternatywnych zastosowań jest opracowanie szczepionek roślinnych. Jesteśmy zaangażowani w globalne wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 przy użyciu tej technologii".

POWYŻSZY ARTYKUŁ JEST MATERIAŁEM PRASOWYM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News