barszcz kaukaski
By Griensteidl - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4223910
Autor Redakcja BiznesInfo - 14 Czerwca 2020

Uwaga na niebezpieczną, ogromną roślinę. Sprawą zajęła się nawet NIK

Wszyscy na pewno pamiętają zamieszanie, jakie wywołał wokół siebie barszcz Sosnowskiego. Niestety, mamy teraz do czynienia z rośliną stanowiącą zagrożenie dla ludzi - barszczem kaukaskim. Najwyższa Izba Kontroli podjęła stanowcze działania.

Barszcz kaukaski nowym zagrożeniem

Barszcze kaukaskie mogą osiągać pięć metrów wysokości, mają masywne liście, grube łodygi i potężne korzenie. Kwitną w okresie czerwiec - sierpień, wydając nawet 100 tys. nasion, które rozprzestrzeniają się zarówno z wiatrem, jak i wodą. Są nie tylko roślinami inwazyjnymi i niezwykle trudnymi do zwalczania, ale też stanowią zagrożenie dla ludzi. Na nasze nieszczęście do tej pory nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich, jak oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Niestety, ale barszcze kaukaskie wciąż rozprzestrzeniają się w Polsce, jak podaje WP. Rośliny te łatwo zajmują nowe tereny i powodują degradację środowiska przyrodniczego, a także są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Hannie Lis puściły nerwy. Bez pohamowania zaatakowała najważniejsze osoby w państwie

NIK: barszcz kaukaski wciąż niezdiagnozowany

Jak wskazuje NIK, jeśli jednak nie podejmie się skutecznego zwalczania rośliny będą rozprzestrzeniać się szybko zajmując nowe tereny wokół występujących już stanowisk. Polska jednak wciąż przegrywa na tym polu. Efektywność działań jest niewielka. Mamy też spore opóźnienia we wdrożeniu wymogów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie działań zapobiegawczych.

"Przewlekłe prowadzenie prac związanych z opracowaniem przepisów w Polsce sprawiło, że do dnia zakończenia kontroli, tj. 11 września 2019 r., nie wdrożono planów działania w celu rozwiązania kwestii priorytetowych dróg przenoszenia oraz metod zwalczania lub kontroli barszczy. A to oznacza, że nie dotrzymano terminu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, który dla barszczu Sosnowskiego upłynął 14 lipca 2019 r.", przeczytać można w komunikacie. Z ustaleń wynika, że wciąż nie dokonano całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem. Nie oszacowano również potrzebnych środków dla skutecznego zahamowania ich ekspansji, ani też nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek na Podkarpaciu. Rozpędzone auto wjechało w nastolatki
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Samochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąSamochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News