Barczewo - skarb w kościele
pixabay
Autor Przemysław Terlecki - 31 Lipca 2019

W kościele na Warmii odkryto skarb, archeolodzy są zachwyceni

Barczewo znalazło się w mediach w całym kraju. Wszystko przez odkrycie w tamtejszym kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Archeolodzy pod przewodnictwem dr Arkadiusza Koperkiewicza mówią, że znalezisko jest "rewelacyjne".

Barczewo, miejscowość licząca sobie ponad 7 tys. mieszkańców, zlokalizowana na Warmii, stała się bohaterem przekazów medialnych dnia. Wszystko przez odkrycie w tamtejszym kościele pod wezwaniem św. Andrzeja, pod którego posadzką archeolodzy znaleźli odkrycie z pierwszej połowy XVII wieku. Mowa o ceramicznym glzurowanym kubku z tysiącem monet w środku, jak podaje Onet.pl.

Archeolodzy, którym przewodzi dr Arkadiusz Koperkiewicz, na skarb wpadli pod podłogą w północno-zachodnim narożniku prezbiterium przy "łuku tęczowym". Ekspert ocenił wstępnie, że monety są zachowane dobrze, a niektóre nawet doskonale. Wiadomo też, że srebrne monety to pieniądze z czasów panowania Zygmunta III Wazy - grosze, półtoraki, trojaki, szóstaki, a także szlągi pruskie. Data ich wybicia daje nam także wgląd, z którego roku pochodzi znalezisko, a monety te bito w latach 20. XVII wieku.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Barczewo: "Rewelacyjne znalezisko" w kościele

Jak komentuje znalezisko sam dr Koperkiewicz, jest "rewelacyjnym znaleziskiem". Zdaniem naukowca, skarb oddaje charakter miejsca oraz specyfikę kryzysu monetarnego, który miał wówczas miejsce. Obecność archeologów na miejscu jest spowodowana tzw. wyprzedzającymi badaniami ratowniczymi, które poprzedzają proces wzmacniania fundamentów kościoła.

Skarb w Barczewie

To rewelacyjne znalezisko, jeśli idzie o kontekst odkrycia i ładunek informacji naukowej; powiązane bezpośrednio z dziejami klasztoru barczewskiego i historią Warmii; oddające charakter miejsca, ale też specyfikę kryzysu monetarnego tamtych czasów; nie do przecenienia w końcu jako datownik w dalszych pracach konserwatorskich - podsumowuje dr Koperkiewicz.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News