Bankomat w aptece zabroniony. Sąd wydał wyrok.
https://pixabay.com/jarmoluk
Autor Kamila Jeziorska - 27 Lipca 2020

Bankomat przy aptece był niedopuszczalny. Błąd WIF kosztował 3 lata

Portal mgr.farm dotarł do decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który nakazał właścicielce pewnej apteki usunięcie bankomatu, który został zamontowany w witrynie placówki. Mimo iż z bankomatu korzystają także inni, to wnętrze w aptece zostało przeznaczone na jego montaż. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał decyzję GIF.

Bankomat w aptece zabroniony przez WIF

Sprawa bankomatu zamontowanego we wnętrzu apteki została wszczęta przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutyczny jeszcze w 2015 r., gdy do WIF wpłynęło zawiadomienie o tej sytuacji. Urzędnikom przeprowadzającym kontrolę w placówce udało się ustalić, że doniesienia o bankomacie są prawdą, a zaplecze bankomatu umieszczono we wnętrzu apteki, w specjalnym pomieszczeniu wydzielonym z części pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego. Co więcej, inspektorzy dowiedzieli się, że do pomieszczenia obsługującego bankomat kluczy nie mają pracownicy, a jedynie serwisanci urządzenia - podaje portal mgr.farm.

W ówczesnym postępowaniu, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nakazał usunięcie bankomatu z placówki i przystosowanie lokalu do miejsca stanowiącego podstawę wydania zezwolenia na prowadzenie apteki. Przez błąd WIF, postępowanie zostało umorzone, ponieważ ten źle nazwał pomieszczenie i mimo późniejszego sprostowania owej pomyłki to właściciel apteki zdecydował się złożyć odwołanie od decyzji WIF do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. GIF przyznał rację właścicielowi i nakazał WIF sprostowanie pomyłki oraz wszczęcie postępowania od nowa.

Szykuje się nakaz testów dla osób wracających do kraju? Nasi sąsiedzi przerażeni wzrostem dobowej liczby nowych zakażeńSzykuje się nakaz testów dla osób wracających do kraju? Nasi sąsiedzi przerażeni wzrostem dobowej liczby nowych zakażeńCzytaj dalej

Według GIF bankomat także do usunięcia

Na kolejną decyzję WIF trzeba było czekać kolejne trzy lata, aż do 2018 r. Jak podaje portal mgr.farm, bankomat przez cały ten czas działał w aptece. WIF w drugim postępowaniu podtrzymał swoją pierwszą decyzję i nakazał usunięcie urządzenia z placówki. W tym przypadku właściciel apteki także odwołał się od decyzji WIF do GIF, który tym razem utrzymał decyzję WIF w mocy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

-WIF trafnie stwierdził, że lokal apteki musi stanowić organizacyjnie i funkcjonalnie wydzieloną całość, a nie spełnia tego warunku lokal apteki, w którym wydzielono z pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego pomieszczenie, w którym umieszczono bankomat. Do pomieszczenia, w którym znajduje się bankomat prowadzą jedynie drzwi w części samoobsługowej izby ekspedycyjnej apteki. Serwisowanie i obsługa tego urządzenia odbywa się przez drzwi w części samoobsługowej apteki - podał GIF w swojej decyzji.

WSA podtrzymuje decyzję GIF w sprawie bankomatu

W uzasadnieniu swojej decyzji Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał także szereg innych czynników przemawiających za usunięciem bankomatu z apteki. Wskazane przez GIF uchybienia dotyczyły tego, iż bankomat nie stanowi wyposażenia apteki w świetle przepisów prawa oraz, że w placówce nie mogą być wykonywane inne usługi niż farmaceutyczne. GIF wskazał na pomniejszenie powierzchni apteki celem zainstalowania w niej bankomatu.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dn. z 8 lipca 2020 r. oddalił skargę właściciela apteki na decyzję Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Orzeczenie WSA nie jest prawomocne - podkreśla portal mgr.farm.

Od dzisiaj hit w Lidlu. Niezbędne wakacyjne akcesoria bez których ani rusz za groszeOd dzisiaj hit w Lidlu. Niezbędne wakacyjne akcesoria bez których ani rusz za groszeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
3 miliony Polaków będzie musiało zadecydować o swoich emeryturach. Eksperci: może być teraz trudniej3 miliony Polaków będzie musiało zadecydować o swoich emeryturach. Eksperci: może być teraz trudniejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News