Bankomaty i wizyty w oddziałach lepiej odłożyć
pixabay/Peggy_Marco
Autor Radosław Święcki - 15 Marca 2020

Lepiej nie wypłacaj gotówki z banku. Zaszkodzisz podwójnie i nie tylko sobie

W obawie przed skutkami koronawirusa coraz większa grupa osób woli mieć przy sobie zapas gotówki. Dlatego też często odwiedzają oni bankomat. Tymczasem instytucje płatnicze i banki zapewniają, że systemy płatności internetowych oraz kartami są stabilne, a płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia niż wizyty w oddziałach czy przy bankomacie.

Bankomat wciąż może nie gromadzi tak wielu ludzi, jak sklepy, ale w obliczu paniki związanej koronawirusem coraz większa liczba Polaków decyduje sie na wyciągniecie pieniędzy z konta. Instytucje płatnicze i banki chcąc uspokoić nastroje zapewniają, że systemy płatności internetowych oraz kartami są stabilne i nie ma dla ich funkcjonowania zagrożenia.

Zwracają również uwagę, że dokonując płatności bezgotówkowych konsumenci nie narażają swojego zdrowia. Tak więc osoby, które decydują się w panice na wypłatę gotówki nie tylko mogą przyczynić się do nakręcania paniki, ale także realnie szkodzą sobie i innym posługując się materiałami pełnymi zarazków. Banknoty należą właśnie do takiej grupy materiałów, o czym informowała sama Światowa Organizacja Zdrowia.

Kwarantanna zatacza coraz szersze kręgi. Odizolowanych może być nawet 100 tys. PolakówKwarantanna zatacza coraz szersze kręgi. Odizolowanych może być nawet 100 tys. PolakówCzytaj dalej

- Nie widzimy żadnego zagrożenia dla funkcjonowania systemów płatności bezgotówkowych. Wszystkie systemy działają sprawnie i służby utrzymania IT dyżurują jak zwykle. Co więcej, zachęcamy do zapłaty bezgotówkowej w technologii zbliżeniowej, co znacząco ogranicza przenoszenie niebezpiecznych wirusów i zarazków na banknotach i bilonie – mówi w rozmowie z Business Insider Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności S.A.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Szaleństwo w klinikach weterynaryjnych. Ludzie chcą masowo usypiać swoje zwierzęta

O przygotowaniu branży na działaniu w trudnych czasach zapewniają przedstawiciele Blue Media.

- Warto pamiętać, że jako branża finansowa jesteśmy poddawani licznym kontrolom, obowiązują nas reguły corporate governance, przepisy i rekomendacje z zakresu outsourcingu, analizy ryzyka, itd. Dlatego jako branża jesteśmy dobrze przygotowani na działanie w mniej pewnych czasach – podkreśla biuro prasowe Blue Media, dodając, że technologie stojące za systemami płatności bezgotówkowych w Polsce są stabilne i bezpieczne. Zarówno te obsługujące terminale płatnicze, jak i płatności online.

- Nie ma żadnego powodu, by w okresie epidemii cokolwiek przestało funkcjonować. Nawet jeśli zwiększy się liczba dokonywanych transakcji - stosowane rozwiązania obsługujące płatności są gotowe, by obsłużyć ten wzmożony ruch. W sposób ciągły monitorujemy i reagujemy na wszelkie anomalie, podejmując natychmiastowe działania naprawcze przekierowujące ruch, w taki sposób by nie dopuścić do przestojów usługi – dodano.

4,5 tys. zarażonych, 91 zgonów. Kolejny europejski kraj zamyka sklepy i restauracje4,5 tys. zarażonych, 91 zgonów. Kolejny europejski kraj zamyka sklepy i restauracjeCzytaj dalej

Unikajmy bankomatów i wizyt w oddziałach

Uspokajające komunikaty przekazują również przedstawiciele banków. O braku zagrożenia dla płatności bezgotówkowych mówi Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego.

- Wręcz zachęcamy klientów do korzystania z płatności bezgotówkowych ze względów higienicznych – mówi Utrata, zaznaczając, że składając wizytę w oddziale czy przy bankomacie narażamy się na ryzyko spotkania osoby zakażonej.

W podobnym tonie wypowiada się Maciej Chlebowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Sieci Oddzałów w BNP Paribas, zdaniem którego systemy płatności są gotowe na "znacznie większe obciążenia, niż te, z którymi mamy obecnie do czynienia":

W okresach przedświątecznych na przykład wzrost liczby transakcji kartowych jest znacznie intensywniejszy niż obecnie i nie powoduje to żadnych zakłóceń czy problemów. Nie ma zatem powodów do obaw. Korzystanie z płatności kartowych, szczególnie bezstykowych, jest dziś wręcz najlepszym rozwiązaniem, gdyż są one znacznie bezpieczniejsze ze wglądów higienicznych, niż np. gotówka – mówi Chlebowski.

W środę zarażony bawił się na koncercie w Łodzi. Wszyscy uczestnicy wzywani są do kwarantannyW środę zarażony bawił się na koncercie w Łodzi. Wszyscy uczestnicy wzywani są do kwarantannyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Baza karetek w Warszawie w kwarantannie. Pogotowie pojechało do pacjenta, nie dostali informacji o koronawirusie
  3. Jerzy Zięba twierdzi, że wie jak powstrzymać koronawirusowe szaleństwo. Zwraca się do lekarzy
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. "Lot do domu" za 4,3 tys. złotych, ogromne zdziwienie. LOT musiał się tłumaczyć
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News