Bankomat spadek zaufania
Wallpaperflare
Autor Konrad Karpiuk - 14 Lipca 2020

Polacy zaczęli omijać bankomaty szerokim łukiem, z jednego powodu. Dane NBP zadziwiają

Bankomatów w Polsce jest coraz mniej, tak przynajmniej wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Ponadto spada liczba wypłat z bankomatu, według danych wartości są najniższe od 2006 roku.

Niejeden bankomat przeżywał oblężenie, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Wielu Polaków w obliczu kryzysu, zaczęło obawiać się o swoje środki zgromadzone na kontach. W statystykach odnotowano rekordowe wypłaty z kont. NBP pokazało dokładniejsze statystyki.

Bankomaty coraz rzadszym widokiem. Coraz mniej działających urządzeń

Jak pisze portal Money, średnia wartość wypłat z bankomatu wyniosła 623 zł, co jest wzrostem o 9% względem poprzedniego kwartału. Jak powiedział Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, ostatni raz podobny skok odnotowano w drugim kwartale 2008 roku.

Zmniejszyła się także liczba bankomatów w Polsce. Na początku 2020 było ich 22 534, czyli o 1 217 mniej względem ostatniego szczytu dotyczącego liczby aktywnych urządzeń (który wypadał na 2017 rok). Od 3 lat, regularnie spada liczba bankomatów - czytamy na portalu Money.

Już prawie 60 tys. matek dostało w czerwcu dodatkowe pieniądze. Ma być ich znacznie więcejJuż prawie 60 tys. matek dostało w czerwcu dodatkowe pieniądze. Ma być ich znacznie więcejCzytaj dalej

Wzrost w innym sektorze i ważna wiadomość dla Polaków

Choć maleje liczba bankomatów, wciąż rośnie liczba punktów, w których można płacić terminalem, co również jest skutkiem pandemii. Ze względu na ryzyko zarażenia, zalecano aby częściej korzystać z możliwości płacenia kartą. Efektem był wzrost takich transakcji o 15%, wraz ze wzrostem wartości na poziomie 16%. Wzrost odnotowano także w płatnościach internetowych, było ich więcej o 29% i były warte o 11% więcej względem ubiegłego roku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Dziecko bardzo dziwnie szło w sklepie obok taty. Klientka po przyjrzeniu się zamarła, prawda budzi grozę i złość

Jak mówi ekspert dla portalu Money, w kwestii bankomatów odnotowano jeszcze jedną istotną zmianę. Pod koniec 2019 w życie weszły przepisy UE, dzięki którym korzystanie z bankomatów zagranicą (oczywiście w krajach członkowskich) będzie znacznie tańsze. Za wypłatę w euro zapłacimy tyle samo co za wypłatę złotówek.

Polacy nadal montują LPG. Korzyści są coraz większePolacy nadal montują LPG. Korzyści są coraz większeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny finał wesela. Nie żyje panna młoda, zginęła na skutek fatalnej pomyłki
  2. Wicepremier podała pierwszy termin wypłaty 500+ na wakacje
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wywołują niewiarygodne skutki uboczne. Niestety, kupujemy je i jemy każdego dnia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News