Ubywa w Polsce bankomatów
eastnews/Paweł Dąbrowski
Autor Radosław Święcki - 10 Listopada 2020

Pójdziesz wybrać pieniądze i... nie zastaniesz już bankomatu. Można się nieźle zdziwić szukając gotówki

Chcesz wypłacić pieniądze a wokół żadnego bankomatu – nie można wykluczyć, że taki scenariusz niebawem się ziści. Już teraz liczba urządzeń spada, co należy wiązać z faktem, że coraz mniej osób wypłaca gotówkę.

Coraz mniej bankomatów

Dotychczas z takimi sytuacjami spotykaliśmy się na ogół w mniejszych miejscowościach – potrzebujemy na gwałt gotówki i jak na złość nigdzie w okolicy nie ma bankomatu. Nie można wykluczyć, że niebawem podobnie będzie także w większych miastach. Już teraz liczba bankomatów spada, co ma związek ze spadkiem popularności gotówki wśród Polaków.

Z danych Narodowego Banku Polskiego, które przywołuje Expander wynika, że w drugim kwartale tego roku dokonaliśmy 112 mln wypłat z bankomatów. To najmniej od 2004 roku, czyli od czasu gdy publikowane są dane dotyczące tej kwestii.

- W ostatnim czasie dużo mówi się o tym jak pandemia przyspiesza wiele różnego rodzaju trendów. Dla przykładu sprzedaż w wielu branżach przenosi się z tradycyjnych sklepów do internetu. Takie zmiany przekładają się na to, że gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu - komentuje cytowany przez serwis Wprost.pl Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

- Potwierdzają to dane NBP w których wynika, że w II kwartale istotnie spadła liczba wszystkich typów wypłat gotówkowych dokonywanych za pomocą kart. Chodzi zarówno o wypłaty w bankomatach jak i te dokonywane w kasach banków czy w sklepach (za pomocą usługi CashBack) - dodaje.

W drugim kwartale tego roku spadła nie tylko liczba wypłat, ale też ich wartość. Wypłaciliśmy w tym okresie 93 mld zł, aż o 8 mld zł mniej niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Jak zauważa Expander, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy pieniędzy.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Maryla Rodowicz uważa, że internauci twierdzą, że narzeka na swoją emeryturę. Ona nadal ubolewa nad swoimi finansami, ale woli już nie wdawać się w dyskusje
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Wracając do spadającej liczby bankomatów w Polsce, to tylko w ciągu ostatniego roku liczba urządzeń zmniejszyła się o blisko 140. Pod koniec drugiego kwartału tego roku było ich 22 166. Rośnie za to liczba terminali płatniczych. Jak przypomina Expander, jeszcze w końcówce czerwca Bank Centralny informował, iż jest ich 974 tys., ale już w lipcu Ministerstwo Finansów ogłosiło, że ich liczba przekroczyła million.

Expander informuje również, że w związku z zamknięciem granic, w drugim kwartale tego roku rzadziej dokonywliśmy płatności zagraniczych. Wartość wypłat gotówkowych w tym okresie poza Polską spadła o 13 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, z kolei transakcji bezgotówkowych aż o 25 proc.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News