Banknot do wymiany
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25619232
Autor Maria Glinka - 29 Listopada 2020

NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc

Banknot, który jest zużyty lub uszkodzony, podlega wymianie. Z uwagi na trwającą pandemię obywatele mają możliwość przesłania zużytych lub uszkodzonych pieniędzy za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź usług kurierskich. Do tej pory wymiana gotówki wiązała się z koniecznością wizyty w placówce bankowej.

Banknot do wymiany. NBP wprowadza nowe możliwości

NBP przedstawił nowe zasady wymiany banknotów. Banknot, który jest zużyty bądź uszkodzony, może zostać przesłany za pośrednictwem przesyłek pocztowych lub kurierskich. Pieniądze należy kierować do Centrali Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 00-919 w Warszawie.

NBP tłumaczy, że zmiany w procedurze wymiany gotówki mają „ułatwić klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej”. Dotychczas każdy, kto chciał pozbyć się wadliwego bądź zużytego banknotu musiał stawić się w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Warto pamiętać, że zużyte bądź uszkodzone pieniądze przestają być prawnym środkiem płatniczym na terenie naszego kraju.

PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożnośćPKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożnośćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Ogólne zasady wymiany banknotów

Zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że łączna wartość banknotów skierowanych do wymiany nie może przewyższyć kwoty 2 tys. zł.

Puls Biznesu przypomina, że banki są zobowiązane rozpatrzeć wymianę banknotu, który posiada pierwotną powierzchnię w jednym kawałku zachowaną w 45 proc. Drugim niezbędnym kryterium jest możliwość rozpoznania nominału.

Zasady zwrotu gotówki wskazują, że nie w każdej sytuacji obywatel otrzyma pełen ekwiwalent wartości. Banknot, który posiada między 45 proc. a 75 proc. powierzchni pierwotnej, podlega wymianie za połowę jego wartości nominalnej.

Senat chciał obronić ludzi przed nowym podatkiem. Nie udało się, ponad 40 tys. zapłaci dodatkowoSenat chciał obronić ludzi przed nowym podatkiem. Nie udało się, ponad 40 tys. zapłaci dodatkowoCzytaj dalej

Natomiast za banknot, który zachował powyżej 75 proc. powierzchni pierwotnej, banki przyznają jego pełną wartość nominalną. Na całkowity zwrot można liczyć również w sytuacji, gdy banknot jest przerwany lub poplamiony.

Warto odnotować, że nie tylko banknoty podlegają wymianie. W oficjalnym komunikacie NBP przypomina, że zwracać można także monety, które posiadają uszkodzenia typu mechanicznego. Wymieniać można również elementy monety - rdzeń oraz pierścień.

W celu prawomocnego zgłoszenia wymiany należy wypełnić wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 1a do zarządzenia prezesa NBP. Dokument trzeba umieścić w przesyłce pocztowej lub kurierskiej.

Istnieje jednak sytuacja, która wyklucza pozytywne zaopiniowanie wniosku o wymianę banknotu czy monety. Nowe pieniądze nie zostaną przyznane jeśli pojawi się podejrzenie co do ich autentyczności zgłoszonych egzemplarzy.

Kaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleKaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News