Banknot 0 euro jest wart dzisiaj 1000 zł
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 16 Lutego 2020

W listopadzie kosztował jeszcze 25 zł. Dzisiaj sprzedasz go z 40-krotnym przebiciem

Banknot, który w dniu zakupu wart był 25 złotych, obecnie może przynieść właścicielom 40-krotność tej sumy. Jak się bowiem okazuje, jego wartość to nawet 1000 złotych. Wartość banknotu podbija nie tylko jego wyjątkowość, ale i ograniczony nakład.

Banknot, którego w listopadzie 2019 roku można było kupić za 25 złotych, obecnie wart jest 40 razy tyle. Jego cena rosła bardzo szybko, by w lutym tego roku dobić nawet do 1000 złotych. Nie tylko ilość sztuk zwiększa jego wartość, ale także charakter przedmiotu.

Banknot, o którym mowa, to bowiem euro o nietypowym nominale 0. Mowa w tym wypadku o banknocie 0 euro, który przedstawia kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Banknoty 0 euro są wypuszczane na rynek co jakiś czas przez Euro Souvenir, jednakże dotąd nie zdarzyło się, by banknot o tym nominale przedstawiał widoki z Polski. Swoją premierę banknot 0 euro miał w listopadzie w Warszawie, podczas to której premiery można było go nabyć za 25 złotych.

Banknot za 25 złotych, o nominale 0, warty 1000 złotych

- To jest pierwsza polska edycja banknotu. Na dole pojawiło się specjalne oznaczenie „PL”. Jest to nakład zamknięty, co oznacza, że nie będzie dodruku - wyjaśnił Szymon Bereska z Euro Souvenir.

Rzeczonych banknotów wydrukowano jedynie 5000 sztuk, które rozeszły się w mgnieniu oka. Już niedługo po ich sprzedaży banknot można było kupić w sieci za 200 złotych. Obecnie ceny za egzemplarz wahają się od 400 złotych do okrągłego 1000 złotych.

Czy posiadacze tego banknotu powinni się zastanowić nad sprzedażą? Zdecydowanie tak. Jak wskazuje bowiem portal warszawa.naszemiasto.pl, zainteresowanie jest ogromne, ale i ono w końcu ostygnie. Możliwe, że gdyby stało się coś z kolumną Zygmunta lub Zamkiem Królewskim, banknot zyskałby jeszcze bardziej na wartości. Podobna sytuacja miała miejsce w Czechach, kiedy wyemitowano banknot 0 euro z podobizną Karela Gotta.

- W Pradze przed śmiercią Karela Gotta został wyemitowany banknot 0 euro z jego podobizną. Do jego kupna ustawiły się niesamowite kolejki chętnych. Banknot był sprzedawany pod 2 euro. Po śmierci Karela Gotta jego wartość kolekcjonerska wzrosła do 300-400 euro - podsumował Bereska.

baknot 0 euro Warszawa

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News