Banknot z Insurekcji Kościuszkowskiej w Muzeum Papiernictwa. Warty jest krocie.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju
Autor Kamila Jeziorska - 5 Grudnia 2020

Niesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominał

Banknot warty setki tysięcy złotych trafił do polskiego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Na nominale banknotu z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej widnieje nominał o wartości 1 tys. zł. W praktyce jest on warty 200 razy więcej. Skąd taka wyjątkowość banknotu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego banknot ma tak dużą wagę
 • Od kiedy będzie można go podziwiać w Muzeum Papiernictwa
 • Jakie plany wobec banknotu ma kierownictwo
 • Jak wygląda banknot

Banknot historycznej wagi

Wyjątkowy banknot o ogromnej wadze historycznej trafi do Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju na Dolnym Śląsku. Banknot pochodzi z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, natomiast eksperci zgodnie mówią, że do tego momentu zachowało się ich kilka.

- Jesteśmy dumni, że kolekcja Muzeum wzbogaci się o taki egzemplarz - powiedział dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w dniu przekazywania banknotu. Podziwiać go murach "pomnika historii" (taki tytuł od 2011 nosi Muzeum Papiernictwa - red.) możemy już od 4 grudnia br.

Banknot został przekazany do zbiorów muzeum przez Damiana Marciniaka, z Gabinetu Numizmatycznego w Warszawie. Jak informuje Onet, Muzeum Papiernictwa w trakcie aukcji skorzystało z prawa pierwokupu.

Wartość banknotu wyceniana jest na 200 tys. zł, natomiast jego zakup był możliwy przy pomocy funduszy pochodzących od Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Banknot

Bilety skarbowe z Insurekcji Kościuszkowskiej o nominale 1000 zł, należą w świecie kolekcjonerów do największych rarytasów. Wydrukowano je zaledwie w liczbie 1000 egzemplarzy, a do dziś zachowały się pojedyncze egzemplarze. Znajdują się w zbiorach zaledwie kilku osób prywatnych i kilku muzeów. Eksperci oceniający kupowany przez nas nominał, twierdzą, że jest on jednym z najładniej zachowanych spośród wszystkich znanych im tysiączłotówek - powiedział dyrektor Muzeum Papiernictwa.

1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilkaCzytaj dalej

Banknot warty tysiące

Jak się okazuje, "pomnik historii" od dawna nosił się z zamysłem zakupu takiego banknotu i kiedy się to udało, nie ustaje w snuciu dalszych planów. Banknot ma ozdabiać najważniejsze wydarzenia historyczne, a za kilka lat zostanie wystawiony z okazji 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej.

Banknot uświetni rocznicę powstania kościuszkowskiego przeciw Rosji i Prusom już w 2023 r. Okazuje się, że banknot stanowi prawdziwą perłę na rynku historycznym i namacalny dowód historii.

Banknot

- Tych rzadszych biletów skarbowych nie sposób kupić w sklepach numizmatycznych. Bardzo rzadko pojawiają się na aukcjach. W ciągu ostatniej dekady bilet tysiączłotowy pojawił się zaledwie sześciokrotnie, z czego w Polsce 4 razy - cytuje dr hab. Macieja Szymczyka Onet.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Nowe fakty o Dominicu z Top Model. Wstrząsająca relacja
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób
 4. Banknot zaprojektowany został przez Jędrzeja Kapostasa we współpracy Karolem M. Gröllem. Wydrukowany został w orientacji pionowej i ozdobiony symbolami wolności oraz Orłem i Pogonią.Jak podaje Onet, papierowy pieniądz posiada odręczną numerację i podpisy. Na każdym banknocie umieszczono także specjalne znaki zabezpieczające w kształcie dużych liter: B i S, będących skrótem od nazwy bilet skarbowy. Eksperci wskazują, że miała być to imitacja znaku wodnego.

  Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachPolskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachCzytaj dalej

  Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Ani szukała cała gmina. Tragedia. Znaleźli ją martwą w lesie
  2. Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionek na wirusa SARS-CoV-2
  3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
  4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
  5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
  6. Przykre informacje o Franciszku Pieczce. Przygnębiające słowa aktora
  7. Sensacja w polskiej kadrze skoczków na MŚ, wielki nieobecny
  Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógGodziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógCzytaj dalej

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News