Banknot 10 zł kolekcjonerzy
biznesinfo.pl
Autor Konrad Karpiuk - 4 Listopada 2020

Jeden szczegół na banknocie 10 zł może sprawić, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują

Banknot, który trzymamy w portfelu może przedstawiać dużo większą wartość niż ta wskazana na nominale. Lepiej przejrzyj swój portfel, być może masz egzemplarz poszukiwany przeze kolekcjonerów.

Banknot może być warty więcej niż nominał, wszystko przez jeden szczegół

Każdy banknot ma wybity numer seryjny, który potrafi być jednym z kluczowych elementów oceniających jego wartość, większą nawet niż nominał. Osoby zbierające banknoty, monety i wszelkiego rodzaju pieniądze, często polują na wyjątkowe egzemplarze.

Jakie numery seryjne są poszukiwane? Wyjątkowo cenne są te, które przedstawiają ciąg takich samych cyfr (np. 7777777, czy 3333333). Nie jest ich zbyt dużo na rynku, więc jeśli są zachowane w dobrym stanie, potrafią być warte kilkanaście razy więcej niż nominał (np. 150 zł za banknot 10-złotowy).

- Wtedy zwiększa się jego wartość kolekcjonerska - potwierdzał Artur Brzeziński z firmy Numizmatyka Toruń.

Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniemBlisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniemCzytaj dalej

Z racji, że banknoty z takimi numerami seryjnymi to prawdziwe unikaty, mała szansa, że znajdziemy je w portfelu. Cenne są także ciągi cyfr (np. 1234567, ale też 3456789 etc.). Jeśli liczby układają się "radarowo" (np. 2345432 lub 5432345) banknot również może być wart nieco więcej niż nominał.

Co ciekawe, cenione są także banknoty zawierające "liczbę bestii" czyli trzy szóstki w numerze seryjnym. Warto się także zainteresować literami przy oznaczeniu banknotu, YA i ZA oznaczają serie limitowane,a AA i AB były drukowane na początku denominacji, co również stanowi pewną wartość.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Sędzia się nie krył. Wyrok ws. Danuty Holeckiej zapadł w 15 minut
 3. Ogromna pustka i żal, mąż Marty Kaczyńskiej pokazał smutne zdjęcia. O co chodzi?
 4. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Czas na kolejną tarczę pomocową. Wiemy, na co mogą liczyć Polacy tym razemCzas na kolejną tarczę pomocową. Wiemy, na co mogą liczyć Polacy tym razemCzytaj dalej

Możesz dobrze zarobić, ale nie licz na miliony

Numizmatycy przestrzegają jednak przed sztucznym windowaniem cen banknotów, które np. wiszą za wysokie kwoty na portalu aukcyjnym. Często osoby niemające pojęcia o wartości przedmiotu wystawiają go za wysoką cenę i nigdy nie sprzedają, a inni nieświadomi, widząc cenę np. na allegro sądzą, że to cena transakcyjna. Ta jednak potrafi się znacznie różnić.

Warto więc obserwować nie tyle, co oferty z "kup teraz", a aukcje. Wtedy widząc ostatnią ofertę kupujących, możemy skuteczniej oszacować wartość banknotu. Numizmatycy wskazują, że jeśli chcemy faktycznie sprzedać banknot, a nie trzymać go w nieskończoność na aukcji, lepiej się nieco rozeznać na rynku.

Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńNadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńCzytaj dalej

Na miliony nie ma co liczyć, jako przykład eksperci podają banknot 500 zł wydany w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej w 500 egzemplarzach. Właściciel zainkasował z licytacji 220 tys. zł, co i tak jest bardzo wysoką kwotą.

Pamiętajmy, że ogromny wpływ na cenę ma również stan banknotu. Kolekcjonerzy najwięcej płacą za "dziewicze" pieniądze, które po wyjściu drukarki nie znalazły się w obiegu. Im bardziej banknot "wygnieciony", starty, czy uszkodzony, tym cena będzie niższa.

Banknoty prosto z "drukarki" potrafią zyskać na wartości, nawet jeśli nie mają wyjątkowego numeru seryjnego. Dlatego, jeśli trafi nam się taki banknot, możemy go przechować w odpowiedni sposób i nie wydawać, aby na nim w przyszłości zarobić, choć zarobek rozłożony na przestrzeni czasu nie będzie raczej zbyt wysoki.

Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakaneWystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakaneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

   1. To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?
   2. Agresywny, bez uprawnień i po środkach odurzających. Roztrzaskał Volkswagena w Białymstoku - Wideo
   3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
   4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
   5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
   6. Właśnie ujawniono ostatnie słowa Diego Maradony przed śmiercią. Brzmią porażająco, prawda wyszła dopiero teraz
   7. Szukasz deseru na Andrzejki? Polecamy doskonałe ciasto „Hrabina”
Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radościZwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News