BiznesINFO.pl
pilne pieniądze

Biznes Info

Banki uspokajają: gotówki nie zabraknie

25 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Po ataku Rosji na Ukrainę Polacy ruszyli do swoich banków i bankomatów, aby wypłacić gotówkę. Banki zapewniają, że nie ma powodów do obaw, bo banknotów nie zabraknie. KNF ostrzega także przed fałszywymi informacjami o limitach wypłat gotówki.

W sieci pojawiają się zdjęcia kolejek samochodów przed stacjami benzynowymi oraz klientów przed bankomatami. Publikowane są także fakenewsy o planach ograniczenia wypłat.

pilne zus

Ponad 4,5 tys. zł brutto emerytury honorowej. Nie wszyscy mogą ją jednak dostać

CZYTAJ DALEJ

KNF zapewnia, że nie ma powodów do obaw

– Polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów – poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na Twitterze.Również Związek Banków Polskich (ZBP) zapewnia, że system bankowy działa zupełnie normalnie, a klienci i płatności gotówkowe oraz bezgotówkowe są obsługiwane bez problemów.

Jak podaje piątkowy Puls Biznesu w bankach pracują zespoły kryzysowe. Koncentrują się na cyberbezpieczeństwie, fake newsach i gotówce.

gasoline-g73437505e 1920

Na stacjach w Polsce nie zabraknie paliw. Podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN

CZYTAJ DALEJ

PKO BP apeluje: Gotówki nie zabraknie – zachowajmy spokój

Obserwujemy zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach. PKO Bank Polski jest dobrze przygotowany na tę sytuację, podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco.

W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne.

EN 01514199 0466

Jak pomóc Ukrainie - Lista zweryfikowanych zbiórek i akcji

CZYTAJ DALEJ

Zwracamy także uwagę na fakt, że większe wypłaty gotówki w oddziałach trzeba awizować – czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny termin dokonania takiej operacji. Konieczność awizacji większych wypłat nie jest nowym rozwiązaniem - stosowana jest od wielu lat i wynika z konieczności zaplanowania z wyprzedzeniem odpowiednich dostaw gotówki. Wysokość wypłat, które trzeba wcześniej awizować może być różna w zależności od oddziału.

Wszystkich klientów zachęca do korzystania z rozwiązań bezgotówkowych – przelewów, płatności kartowych i transferów BLIK.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Neo-angin. Działa antyseptycznie. Łagodzi ból gardła

Jak eskalacja konfliktu na Ukrainie może wpłynąć na polską gospodarkę?

Powstaną punkty dla uchodźców. Polska reaguje na agresję Rosji na Ukrainę

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >