Kara dla IdeaBanku
Flickr.com/Piotr Drabik
Autor Oktawian Góral - 14 Lipca 2020

Ogromna kara dla banku, naruszył interesy klientów. Ty także mogłeś zostać poszkodowany

Ogromna kara finansowa dla międzynarodowego banku. Stosowano nieuczciwe praktyki rynkowe, które naruszały zbiorowe interesy konsumentów. Urząd antymonopolowy nałożył gigantyczną karę. Sprawdzamy szczegóły.

Bank działał na szkodę swoich klientów. Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów powiedział dość temu bezprawiu i postanowił nałożyć na instytucję finansową gigantyczną karę. Chodzi o 17,3 mln złotych. Klienci dostaną pieniądze od banku, zadecydował urząd antymonopolowy. Niestety, nie wszyscy. Czy należy ci się odszkodowanie? Sprawdzamy doniesienia o karze nałożonej na bank.

Bank musi zapłacić karę i oddać pieniądze

Idea Bank działał na niekorzyść klientów i prowadził nieuczciwą praktykę rynkową - tak wynika z decyzji Przesa UOKiK-u. Zgodnie z postanowieniem Urzędu, bank miał nierzetelnie informować o ryzykach związanych z inwestowaniem pieniędzy. Bank potwierdza, że otrzymał decyzję od organu kontrolującego uczciwość na rynku. UOKiK stwierdził, że doszło do poważnego naruszenia interesu konsumentów, ponieważ Idea Bank nie przekazywał pełnych informacji.

Niemcy odgradzają się od Polaków. Powstanie potężny płot na granicyNiemcy odgradzają się od Polaków. Powstanie potężny płot na granicyCzytaj dalej

Chodzi o nierzetelne przekazywanie informacji o ryzykach wynikających z inwestowania środków pieniężnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w niestandaryzowane fundusze inwestycyjne zamknięte, związanych z możliwością utraty całości lub części wpłacanych środków, opóźnień w realizacji wykupu, a także nieuzyskania zysku - czytamy w portalu Interia Biznes, który poinformował o sprawie. Jak się okazuje Idea Bank miał nakłaniać klientów posiadających lokaty oraz środki na kontach oszczędnościowych, by ci zakupili certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze Lartiq TFI, mimo że ryzyko inwestycyjne nie odpowiadało potrzebom klientów.

Odszkodowania dla klientów

Urząd zarządził wypłatę odszkodowań pokrzywdzonym klientom. Ma być to kwota w wysokości 20 proc. ceny emisyjnej jednego certyfikatu. Chodzi zatem o odszkodowanie opiewające na 38 tysięcy złotych dla każdego pokrzywdzonego konsumenta. Nie obejmie to jednak osób, które na dzień przed wypłatą rekompensaty zawarli z emitentem certyfikatów ugodę, uzyskali prawomocny wyrok sądu lub sądu polubownego, a także w inny sposób odzyskali, chociażby częściowo, zwrot środków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Andrzej Duda wycofuje się z emerytalnych obietnic? Poszło o pieniądze"

Zarzuty UOKiK-u wobec banku wskazywały na wprowadzanie konsumentów w błąd przez niepełne lub błędne informowanie ich czym tak naprawdę jest dokument, na który podpisują umowę, jaką funkcje pełni, a także bank nie wskazał na odpowiedzialność przedsiębiorcy na stosowane praktyki rynkowe oraz wartości które są chronione przez BFG. Zdaniem urzędu Idea Bank naruszył dobro klientów tym, że musieli oni dowiadywać u innych podmiotów w kwestiach podatkowych.

Pochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPPochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPCzytaj dalej

Ponadto Idea Bank został ukarany za niedozwolone wzorce umów. Bank został obciążony licznymi karami, których łączna kwota to 17,3 mln złotych. Wyrok nie jest prawomocny, a emitent może odwołać się od decyzji do sądu. Niemniej decyzja UOKiK-u powoduje, że sąd nie musi przeprowadzać własnego postępowania - Oznacza to, że w przypadku prawomocności decyzji ustalenia zawarte w decyzji co do faktu stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów są dla sądu wiążące, i sąd nie musi w tym zakresie prowadzić własnego postępowania dowodowego. Konsumenci mogą się powołać na prawomocne decyzje, gdy będą chcieli dochodzić swoich praw przed sądem powszechnym - podano w komunikacie IdeaBanku, który cytuje Interia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczyła chwila nieuwagi. Roczny chłopczyk wypadł z okna na 4 piętrze bloku.
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Znasz znaczenie wszystkich?Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Znasz znaczenie wszystkich?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News