pieniądze
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Kwietnia 2020

Dane z banków nie pozostawiają złudzeń. Skala problemu związana z kredytami Polaków jest ogromna

Banki otrzymały ponad pół miliona wniosków o zawieszenie rat kredytów - poinformował Związek Banków Polskich. Ze względu na pandemię koronawirusa COVID - 19 polskie banki podjęły bezprecedensową akcję pomocy klientom indywidualnym i firmom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Banki toną w morzu wniosków

Związek Banków Polskich poinformował, że na podstawie ankiet zebranych od banków obejmujących swym działaniem ponad 90 proc. rynku liczba wniosków konsumentów indywidualnych o odroczenie spłaty rat kredytowych wynosi 543 446. Jak podkreśla ZBP, jedynie niewielki procent klientów indywidualnych złożyło skargi na procedurę i zakres propozycji odroczenia rat kredytu oferowany przez bank. Takich skarg jest mniej niż pół procenta - 2617.

Dobre informacje dla posiadaczy prawa jazdy. Resort infrastruktury szykuje ważne zmianyDobre informacje dla posiadaczy prawa jazdy. Resort infrastruktury szykuje ważne zmianyCzytaj dalej

Niejeden bank ma pełne ręce roboty

Z kolei przedsiębiorcy złożyli w bankach 44 532 wniosków o odroczenie spłaty rat. Łączna wartość wniosków to ponad 17 miliardów złotych (dokładnie 17 218 006 537 zł) i jest to tylko i wyłącznie wysokość odroczonych rat. Pozytywnie rozpatrzone wnioski przedsiębiorców dotyczą wszystkich firm dużych i MŚP oraz rolników i przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ratownik medyczny ujawnił prawdę o testach na wirusa. Wstrząsająca relacja, o tym się nie mówi

- W większości będą to raty kapitałowo-odsetkowe, w niektórych będą to raty kapitałowe, oczywiście będą się różniły okresem przesunięcia spłaty: od trzech do sześciu miesięcy - tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany przez BIP.

BIK: spada popyt na kredyty

Kryzys w związku z pandemią odbił się również na popycie na kredyty. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, w okresie od 30 marca do 5 kwietnia liczba wniosków o kredyty spadła o 38,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Na działce można przebywać, ale pod pewnymi warunkami. Łatwo jednak narazić się na mandatNa działce można przebywać, ale pod pewnymi warunkami. Łatwo jednak narazić się na mandatCzytaj dalej

“W ubiegłym tygodniu wyhamowała tendencja spadkowa w kredytach ratalnych w porównaniu do tyg. 23-29.03.br. Jednak zapaść w tym segmencie może nasilać się wraz z drastycznym spadkiem sprzedaży aut, finansowanych także za pomocą kredytu ratalnego" - czytamy w komunikacie BIK.

Zdaniem analityków powoli wraca też zainteresowanie kredytami hipotecznymi. W ujęciu rocznym ostatni wynik był ujemny, ale w stosunku do poprzedniego tygodnia wyższy o ponad 17 proc.

"Liczba zapytań o wnioskodawców ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w tygodniu 30.03. – 05.04. br. wzrosła o +17,4 proc. w porównaniu z tygodniem 23-29.03.br., co może oznaczać, że po chwilowej panice, wywołanej sytuacją pandemiczną, klienci powrócili na rynek kredytów mieszkaniowych. Wynik r/r jest wprawdzie ujemny, lecz tylko: -7,1 proc." - podano w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bezdomny z objawami koronawirusa leżał na przystanku. Miał 40 stopni gorączki
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Są jedynymi turystami na całej wyspie. Para utknęła przez epidemię w prawdziwym raju
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News