banany
Pixabay/terimakasih0
Autor Paulina Musianek - 30 Września 2019

Banany drożeją w zastraszającym tempie, a będzie jeszcze gorzej. Mogą nawet wyginąć

Banany podrożeją nawet o 50%. Jedną z przyczyn jest pojawienie się grzyba Fusarium Tropical Race 4 (TR4), który poważnie zagraża stabilności globalnego przemysłu bananowego.

Banany zaatakowane przez grzyb

Banany w Kolumbii zostały zaatakowane przez trujący grzyb Fusarium Tropical Race 4 (TR4). Wykryto go na dwóch plantacjach w regionie La Guajira, przez co zamknięto 150 ha upraw. Ma on rozprzestrzeniać się w szybki sposób m.in. przenoszenie go na butach, odzieży bądź zwierzętach. Niestety naukowcy nie znaleźli jeszcze skutecznego sposobu na zwalczenie TR4. Co więcej, zarażenie się kolejnych plantacji jest wysoce prawdopodobne, ponieważ rynek eksporterów jest dosyć skumulowany.

Możemy też spodziewać się, że trudniej będzie je dostać w sklepach. Jak informuje money.pl, na razie sytuacja jest stabilna, a eksporterzy uspokajają, że łańcuch dostaw nie powinien zostać zachwiany. Mimo to powinniśmy spodziewać się wzrostu cen tych owoców.

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćSpiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćCzytaj dalej

Ceny bananów pójdą w górę

Według lokalnych szacunków, koszty zagrożonej produkcji zwiększyły się już o 0,12-0,15 dolara na kartonie bananów o wadze 18 kg. Producenci spodziewają, że to nie koniec zwiększania się kosztów. Dla klientów oznacza to jedno - banany będą droższe w sklepach.

- To jest ogromny globalny biznes, w którym uczestniczy wielu graczy. Jeżeli łańcuch będzie zagrożony, to dostawcy i odbiorcy zaczną partycypować w rosnących wydatkach. Bez względu na dalszy rozwój sytuacji, banany na pewno zdrożeją w naszych sklepach przed Bożym Narodzeniem. Już samo ryzyko utraty upraw i zamknięcia kolejnych farm mocno oddziałuje na rynek. Podwyżki w Polsce mogą wynieść od kilku do nawet pięćdziesięciu procent, w zależności od tego, jak poradzą sobie plantatorzy - tłumaczy serwisowi money.pl, dr Maria Andrzej Faliński, niezależny ekspert rynku detalicznego.

Plantatorzy szacują, że około 80% bananów uprawianych na całym świecie może być już dotkniętych TR4. Eksperci jednak uważają, że nie powinniśmy się martwić, że banany wyginą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News